Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Britský amatér s detektorem kovů našel největší anglosaský zlatý poklad

Část zlatých předmětů z pokladu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část zlatých předmětů z pokladu | foto: ČTK

Londýn Největší zlatý poklad z dob anglosaské Anglie byl objeven v britském hrabství Staffordshire. Nález, který pravděpodobně pochází ze 7. století, obsahuje asi pět kilogramů zlata a 2,5 kilogramu stříbra. Mezi 1500 vzácnými předměty je především válečná výzbroj a výstroj a mince.

Zlato našel v poli jednoho svého známého v červenci amatérský hledač
pokladů Terry Herbert, který s detektorem kovu pátrá po pokladech již 18 let. Nález byl držen v tajnosti až do dneška, aby experti měli možnost celou oblast i všechny odhalené předměty podrobně prozkoumat.

"Je to přesně to, o čem hledači pokladů sní. Tomu obrovskému množství se ale ani nechce věřit," vylíčil své štěstí pětapadesátiletý Herbert, který žije z invalidních dávek sám v sociálním bytě a až do letošního léta nic výrazně cenného nenašel.

Vyčíslit hodnotu předmětů, z nichž stovky jsou nadále ukryty v zemi, podle expertů potrvá zřejmě víc než rok. Již nyní je však patrné, že jde o větší množství zlatých artefaktů, než skrýval slavný anglosaský hrob v Sutton Hoo, odkud bylo v roce 1939 vyzdviženo 1,5 kilogramu zlata.

Válečná kořist?

Experti upozornili na to, že v pokladu ze Staffordshiru není žádný vyloženě ženský objekt typu brože, přívěšku či spony na šaty, což jsou nejčastěji nacházené předměty z anglosaské éry. Většina nálezů souvisí s válečnictvím; jen hlavic mečů bylo napočítáno 84, dále jsou zde rukojeti mečů vykládané drahými kameny či helma.

Odborníci proto soudí, že by se mohlo jednat o válečnou kořist odnesenou z bitevního pole před 1400 lety vítězným válečníkem, snad z řad králů Mercie (jedno ze sedmi anglosaských království).

Jiné spekulace hovoří o pokladu nashromážděném některým z válečníků za celou vojenskou kariéru. Těmto úvahám odpovídá i místo nálezu ve Staffordshiru, jenž byl v 7. století centrem bojů expanzivních mercijských králů s dalšími anglosaskými královstvími Northumbrií a Východní Anglií.

Pohanské zlato

Pozornost v pokladu přitahují i tři zlaté kříže, jejichž ramena jsou zřejmě z praktického důvodu úspory místa složená do středu. To vzbuzuje předpoklady, že majitel pokladu či přinejmenším ten, kdo ho do země ukryl, byl pohan.

Archeoložka a bývalá zaměstnankyně Britského muzea Leslie Websterová nález přirovnala k jednomu z nejznámějších iluminovaných rukopisů na světě zvanému Book of Kells, který je vystaven v Dublinu. "Je to, jako by byla objevena nová Lindisfarneská evangelia (Lindisfarne Gospels) nebo nová Kniha z Kellsu (Book of Kells)," řekla Websterová, podle níž objev změní pohled na anglosaskou Anglii stejně radikálně, či možná víc než vykopávky lodního pohřbu ze Sutton Hoo.

Poklad se nyní nachází v muzeu v Birminghamu a některé z předmětů budou od pátku do 13. října k vidění i pro veřejnost. Přesné místo nového nálezu, který byl dnes oficiálně prohlášen za poklad, čímž se stal majetkem koruny, nebylo zveřejněno.

Média odhadují, že Herbert jako nálezce dostane od státu minimálně milion liber (27,5 milionu korun), možná ale i několikanásobně víc. U nálezců bývá v takovýchto případech zvykem, že se o odměnu podělí rovným dílem s majitelem pozemku, na němž byl poklad odhalen. Místní muzea usilují o to, aby poklad zůstal v Staffordshiru.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....