Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z Brna hledají způsob, jak zkrátit vyšetření pacientů

Věda

  7:00
BRNO - Brněnští vědci hledají způsob, jak výrazně zkrátit vyšetření pacientů ve vážném stavu a odhalit nadcházející krizi. Chtějí vytvořit přístroj, který z kapky krve během jediné minuty zjistí, zda pacientovi nehrozí prudké zhoršení stavu.

Vědci- ilustrační foto: Shutterstock

Na miniaturizovaném zařízení zvaném senzorové pole pracuje tým vědců Centra SIX Vysokého učení technického v Brně. Řekla to mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti už mají za sebou analýzy různých skupin vzorků. Vše prý funguje podle jejich předpokladů. "Máme i kladné ohlasy ze zahraničí, lékaři by ocenili v podstatě jednoduchý přístroj, který by je varoval včas, že se blíží krize. Nyní je před námi cíl připravit funkční prototyp zařízení a otestovat jej i v jiných laboratořích," uvedl jeden z výzkumníků Vojtěch Adam.

Centrum SIX se zaměřuje mimo jiné na výzkum snímání a detekce chemických a biologických látek. V laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií vědci připravují senzory schopné vyhodnocovat takzvaný oxidační stres v organismu. V každém těle podle nich probíhá "boj" mezi tvorbou kyslíkových radikálů a jejich odbouráváním.

Pokud je organismus zdravý, je proces v rovnováze. Řada závažných onemocnění ale rovnováhu nabourává, čímž se v organismu objeví značné množství volných radikálů, které poškozují životně důležité procesy.

Oxidační stres

Schopnost detekovat tento oxidační stres a určit jeho míru je velmi důležitá při hodnocení průběhu léčby, sledování pooperačních stavů a diagnostice závažných onemocnění. Senzorové pole by se podle vědců mohlo stát dobrým pomocníkem především na jednotkách intenzivní péče nebo na odděleních s onkologicky nemocnými.

Lékaři by krevní vzorek vložili ke zpracování do automatického pipetovacího systému, který by jej na základě zadaných parametrů připravil a nadávkoval přímo na povrch terčíků senzorového pole. Za pár okamžiků by lékaři znali výsledek. Nyní trvají testy v centrálních laboratořích nemocnic mnohem déle.

Senzory podle expertů z Centra SIX dokážou vyhodnotit například to, jak je nasazená protinádorová léčba účinná a zda by nebylo lepší co nejdříve vysadit zvolené léky a nahradit je jinými. Lékaři by tak nemuseli zatěžovat a zbytečně vysilovat pacienta nevhodně nastavenou léčbou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...