Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BSA bojuje proti pirátským aukcím

Věda

  9:24
Protipirátské organizaci Business Software Alliance (BSA) zveřejnila zprávu, ve které uvádí, že se jí loni podařilo po celém světě nechat zavřít 18 314 on-line aukcí, ve kterých uživatelé nabízeli k prodeji zhruba 45 tisíc nelegálních kopií softwaru v přibližné hodnotě půl miliardy korun.

Ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

BSA se také zaměřila na sítě peer-to-peer (P2P) a další internetové kanály, kdy během půl roku po celém světě vydala 48 tisíc upozornění na BitTorrentové soubory s nelegálním softwarem, které sdílelo 633 tisíc lidí. Podle znaleckých odhadů způsobená škoda činila 11,5 miliardy korun.

Nelegálnímu softwaru se stále daří také v České republice, kde ho podle poslední analýzy BSA užívá 39 % Čechů. Nejvíce se stahují programy od společností Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec. Šíření nelegálního softwaru po internetu je v Česku velmi rizikové  kvůli neznalosti zákonů, neboť i pouhé stažení se v Česku považuje za porušení práv autorů.

„Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru. Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny – mnohdy až o 80–90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele,“ upozorňuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...