Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bulhaři objevili sluneční chrám, který je o 3 000 let starší než Stonehenge

Věda

  7:27
SOFIA - Sluneční chrám postavený před 8000 lety prý objevili archeologové nedaleko města Vraca na severozápadě Bulharska, uvedla to ve středu podle serveru sofiaecho.com bulharská televize BNT. Bulharská stavba je tak podle odborníků asi o 3000 let starší než její britský protějšek proslulý Stonehenge.

Stonehenge foto: Reuters

Bulharský sluneční chrám ve tvaru podkovy je situován nedaleko vesnice Ohoden. Na rozdíl od megalitického kruhu na pláni u Salisbury však nestál na zemském povrchu, ale archeologové ho nalezli teprve po odkrytí tun hlíny.

Prehistoričtí lidé tuto stavbu podle odborníků využívali jako observatoř pro výpočty nejlepší doby pro zahájení setí a sklizně na základě pohybu nebeských těles. Na tomto místě prý prováděli také rituály s předáváním darů Slunci kvůli zajištění dobré úrody.

V okolí chrámu nalezli archeologové též desítky hliněných a kamenných disků. "Již samo slovo disk evokuje sluneční kotouč. Artefakty ukazují, že toto je nejstarší chrám zasvěcený uctívání Slunce objevený v tomto regionu," uvedl archeolog Georgi Ganetsovski ve vysílání BNT.

Rok 2010 v obrazech

V roce 2004 v této oblasti archeologové objevili i další unikátní nález, nejstarší známé lidské pozůstatky na Balkáně. Kostra ženy byla podle expertů stará 9000 let a patřila k tamější první zemědělské civilizaci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!