Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech s nobelisty vylepšil superpevná vlákna

Věda

  13:18
PRAHA - S velkým posunem ve výzkumu uhlíkatých vláken přišel vědecký tým složený z badatelů z Česka, Řecka a Velké Británie. Objev, v těchto dnech zveřejněný v prestižním časopisu Nature Communications, najde využití v mnoha oblastech, kde jsou vyžadovány materiály s maximální možnou pevností při minimálním objemu, například v letectví.
Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na výzkumu se podílel i český badatel Otakar Frank z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, který v týmu pracoval i s Konstantinem Novoselovem a Andre Geimem, čerstvými nositeli Nobelovy ceny za fyziku. Objev přináší úplně nový pohled na strukturu a chování uhlíkatých materiálů odvozených od grafenu.

PSALI JSME

Příklad úspěšné aplikace skvělých vlastností uhlíkatých vláken již existuje dávno, pouze až donedávna nebyl spojován s grafenem. Jedná se o uhlíkatá vlákna coby zásadní součást kompozitních materiálů tvořících více než 50 % konstrukce nových modelů velkých dopravních letadel Boeing 787 Dreamliner i Airbus 350.

Hledání způsobů odlehčení letadel, a tím i výrazného snížení spotřeby paliva, povede i nadále k nahrazování kovových slitin právě pevnými a lehkými uhlíkatými kompozity.

Autor: