Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Česká technika pomohla odhalit unikátní australský meteorit

Meteorit. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorit. (Ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Dráhu a původ unikátního australského meteoritu nazvaného Bunburra Rockhole, který pochází z pásu mezi planetami Mars a Jupiter, odhalila síť automatických bolidových kamer, jež vyvinuly Astronomický ústav Akademie věd a česká firma Space Devices.

Pomocí kamer v Nullarborské poušti, kam úlomky meteoritu před dvěma roky dopadly, vědci zaznamenali dráhu meteoritu, určili místo jeho dopadu a nalezli tři jeho úlomky. Je to teprve popáté v historii a poprvé na jižní polokouli, kdy se něco takového podařilo, informoval Pavel Spurný z Astronomického ústavu. O meteoritu a jeho původu píše dnešní vydání vědeckého časopisu Science.

Češi špičkou v oboru
Právě Spurný spolu s britskými a australskými kolegy síť bolidových kamer v poušti Nullarbor zakládal. Čeští astronomové jsou totiž v tomto oboru světovou špičkou od dob, kdy astronom Zdeněk Ceplecha vyvinul systém sledování přeletů jasných bolidů a poprvé změřil dráhu takzvaného Příbramského bolidu, který rozzářil oblohu nad českou kotlinou 7. dubna 1959. Bylo to poprvé na světě, kdy se podařilo spočítat přesnou dráhu meteoritu a dokázat, že pochází z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Z pěti případů takzvaných meteoritů s rodokmenem mají tři na kontě čeští astronomové. Pouze u 12 z 35.000 dosud klasifikovaných meteoritů je známo, odkud pocházejí a kudy se pohybovaly meziplanetárním prostorem, než dopadly na Zemi.

Cenné informace ve složení meteoritu
Meteorit Bunburra Rockhole je první, který vědci po spuštění nové sítě bolidových kamer v jihozápadní Austrálii v Nullarborské poušti nalezli.

Nálezu předcházel nenápadný bolid, který krátce před svítáním 21. července 2007 začal svítit nad pouští. Těleso pohaslo 30 kilometrů nad zemským povrchem. Nalézt se podařilo tři úlomky meteoritu o hmotnosti 174, 150 a 15 gramů.

Jde o takzvaný achondrit. Analýzou se zjistilo, že je to typ bazaltické vyvřelé horniny, což znamená, že pochází z relativně velkého tělesa. Vědci z toho usuzují, že složení meteoritu spolu s informací o jeho původu odpovídá současné teorii o tom, jak byly formovány planety zemského typu (terestrické planety), a poskytuje proto cenné informace o těchto dávných procesech.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR - TOP SPOLEČNOST !

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč