Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češka získala vědecký grant 25 milionů. Bude zkoumat středověk

Věda

  13:04
PRAHA - Česká historička Pavlína Rychterová z Akademie věd získala na svůj výzkum z oblasti humanitních věd grant ve výši jednoho milionu eur (asi 24,6 milionu korun). Její tým bude srovnávat národní literatury pozdního středověku a zkoumat vznik národnějazykových identit.

Česká historička Pavlína Rychterová z Akademie věd. foto: www.univie.at

Informovalo o tom Centrum medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd, kde badatelka působí. Grant na podporu mladých vědců poskytne Evropská výzkumná rada.

Mimořádný úspěch
Podle zástupců Akademie věd (AV) jde o mimořádný úspěch na poli humanitního bádání, které zpravidla není dotováno tak vysokými částkami jako třeba průmyslový výzkum. Medievistika je vědní obor zabývající se studiem středověku. Badatelé z oboru historie, bohemistiky nebo germanistiky budou v rámci výzkumu zkoumat texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století.

Zabodovali celkem tři Češi

Evropská výzkumná rada udělila letos granty na výzkum třem českých vědcům. Kromě historičky Pavlíny Rychterové uspěla také chemička Jana Roithová a matematik Daniel Král'.

Čtěte také:

Profil Jany Roithové

Dostala miliony, muži se jí ale do týmu nehrnou

Text o práci Daniela Král'e

Když dostanete 21 milionů

"Hlavním těžištěm projektu bude komparace jednotlivých textů v jejich odlišných jazykových verzích, nejprve latinských, českých a německých.

Očekávaným přínosem projektu má být rozmnožení poznatků o vzniku a formování národnějazykových kulturních identit ve střední Evropě," popsala svou práci Rychterová. I ty obory, které se nezaměřují přímo na současnou společnost, jsou podle ní klíčové pro poznání světa.

Na projektu se bude podílet i Rakouská akademie věd 
Na jejím projektu s názvem Origins of the Vernacular Mode se bude kromě Filosofického ústavu AV podílet také Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd. Granty Evropské výzkumné rady jsou vnímány jako vysoce prestižní ocenění úspěšných žadatelů, společenské vědy se přitom na celkovém rozpočtu rady podílejí jen asi ze 14 procent.

"Je to skutečně mimořádný úspěch nejen pro kolegyni Rychterovou, ale také uznání vysoké kvality českých medievistických studií pěstovaných také ve Filosofickém ústavu," komentoval přidělení grantu ředitel ústavu Pavel Baran. Úspěšnost žadatelů o grant Evropské výzkumné rady se přitom v oblasti humanitních věd pohybuje jen kolem 18 procent.

Vystudovaná historička a bohemistka Rychterová (1970) je autorkou dvou monografií, nyní působí na univerzitě ve Vídni. Za svou kariéru už obdržela Prémii Otto Wichterleho Akademie věd nebo ocenění Německé vědecké společnosti Heinz Meier-Leibniz Preis.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat