Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědec chtěl zfalšovat výzkum, vloupal se do laboratoří

Věda

  7:00
PRAHA - Český vědec Karel Bezouška údajně 21. března manipuloval se vzorky kolegů, kteří ověřovali výsledky jeho práce. Napsal to server Česká pozice.
Nemocniční laboratoř - ilustrační foto.

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědec Karel Bezouška se dlouhodobě zabýval výzkumem protinádorové imunity, experimenty vždy odevzdával 'hotové' a v pořádku, což spoustu dalších vědců dovedlo k názoru, že na takovém výzkumu něco nesedí, přesto se pokusili experimenty zopakovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Dokládají to prý záznamy z infračervených kamer v laboratořích. Vědce ve čtvrtek 12. dubna odvolala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy z postu šéfa katedry biochemie a propustil jej i Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, kde biochemik vedl laboratoř architektury proteinů.

Od chvíle, kdy si další členové pokoušeli práci Karla Bezouška ověřit, zjistili, že i když důsledně dodržují předepsaný postup, výsledky jsou negativní a látka je bez reakce. Začali tedy provádět kontrolní testy.

Bezouška ale prý během noci vnikl do jejich laboratoří a snažil se do testů zasáhnout. "V Mikrobiologickém ústavu AV ČR zdokumentovali, že profesor Karel Bezouška neoprávněně manipuloval s experimentálním materiálem ve spolupracující laboratoři, což je nepřípustné," sdělil serveru ředitel ústavu Martin Bilej.

Vědce při manipulaci se vzorky zachytily kamery. Bezouška měl podle nich vniknout do laboratoří, přinesl si s sebou výzkumné destičky a černý popisovač, aby mohl experimenty upravit a vyměnit.  

Jen jsem je zkontroloval, tvrdí vědec

Bezouška se ale hájil tím, že experiment pouze kontroloval. "Pojal jsem vážná podezření, že experimenty prováděné na Mikrobiologickém ústavu nejsou prováděny v souladu se vzájemnou dohodou," uvedl v písemném vyjádření pro ústav. Na dotaz serveru už nechtěl událost dále komentovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mikrobiologický ústav a Přírodovědecká fakulta UK se dohodly, že experiment prověří nezávislé laboratoře. Každopádně, vědce však jeho noční výprava, která porušuje zásady vědecké etiky, stála obě místa. 

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat