Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlapec si splní sen zkoumat s nejlepšími vědci v Akademii věd

Věda

  7:01
Šestnáctiletý gymnazista Jan Blaha z Přelouče na Pardubicku si splní svůj dětský sen a vyzkouší si práci vědce. Díky podpoře nadačního fondu bude moci o prázdninách strávit dva až tři týdny mezi nejlepšími českými vědci. V Akademii věd bude moci pracovat na vlastním projektu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Stefan Siba

Fond Neuron, který rozvíjí mecenášství v oblasti výzkumu, si jej loni vyhlédl na Dětské vědecké konferenci pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Vybraní žáci a středoškoláci na ní představili své přírodovědné nebo technické projekty. Blaha zde přednášel o pH slin v dutině ústní. 

Sudent Blaha: vědu musíte milovat

Fond studenta vyšle do Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Praze. Instituce se ve světě prosadila díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého, který vyvinul léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním. Zaměřuje se na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí. Podle ředitelky fondu Moniky Vondrákové by zde měl student pracovat na vlastním projektu.

„Já jsem si nebyl úplně jist, jestli se chci vědě věnovat, ale zatím mě to baví. Když chcete dělat vědu, musíte ji milovat, a já ji miluji. Prostě takový ten pocit, že jste u něčeho, co ještě nikdo před vámi neviděl, je super,“ řekl Blaha. Šek, který je vstupenkou do skutečného vědeckého světa, převzal ve středu na galavečeru Ceny Neuron pro mladé vědce.

„Umožníme Janovi, který se na své cestě rozhoduje, kam se posunout, se dostat k nejlepším českým vědcům. Oni zjistí, na co má talent a kam ho mohou nasměrovat. To nám přijde jedinečné,“ uvedla Vondráková. Student bude pracovat mimo jiné pod vedením chemika Pavla Hobzy, jehož prestižní Web of Science loni zařadil mezi nejcitovanější české vědce na světě.

Téma slin a vůbec obor chemie Blahu zajímá a věnuje se mu v rámci studia na gymnáziu. „My jsme takoví slintalové ve škole, máme skupinu dvaceti lidí. Sejdou se a slintají do zkumavek. A já pak měřím, jak to funguje,“ popsal výzkum. Zvažuje, že po gymnáziu bude studovat biochemii.

Předloni fond objevil jedenáctiletého Davida Dvorského, který zaujal svým zápalem pro černé díry a fyziku. Přál si podívat se do CERN, Evropské organizace pro jaderný výzkum. Fond mu zajistil třídenní návštěvu Švýcarska a komentovanou exkurzi po CERN. 

Na letošním filmovém festivalu Academia Film Olomouc si oba chlapci také mohli v zákulisí promluvit s hlavními hosty přehlídky, světoznámým evolučním biologem Richardem Dawkinsem a fyzikem Lawrenceem M. Kraussem, který zásadně přispěl k výzkumu temné hmoty.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat