Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Chlapec si splní sen zkoumat s nejlepšími vědci v Akademii věd

Věda

  7:01
Šestnáctiletý gymnazista Jan Blaha z Přelouče na Pardubicku si splní svůj dětský sen a vyzkouší si práci vědce. Díky podpoře nadačního fondu bude moci o prázdninách strávit dva až tři týdny mezi nejlepšími českými vědci. V Akademii věd bude moci pracovat na vlastním projektu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Stefan Siba

Fond Neuron, který rozvíjí mecenášství v oblasti výzkumu, si jej loni vyhlédl na Dětské vědecké konferenci pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Vybraní žáci a středoškoláci na ní představili své přírodovědné nebo technické projekty. Blaha zde přednášel o pH slin v dutině ústní. 

Sudent Blaha: vědu musíte milovat

Fond studenta vyšle do Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Praze. Instituce se ve světě prosadila díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého, který vyvinul léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním. Zaměřuje se na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí. Podle ředitelky fondu Moniky Vondrákové by zde měl student pracovat na vlastním projektu.

„Já jsem si nebyl úplně jist, jestli se chci vědě věnovat, ale zatím mě to baví. Když chcete dělat vědu, musíte ji milovat, a já ji miluji. Prostě takový ten pocit, že jste u něčeho, co ještě nikdo před vámi neviděl, je super,“ řekl Blaha. Šek, který je vstupenkou do skutečného vědeckého světa, převzal ve středu na galavečeru Ceny Neuron pro mladé vědce.

„Umožníme Janovi, který se na své cestě rozhoduje, kam se posunout, se dostat k nejlepším českým vědcům. Oni zjistí, na co má talent a kam ho mohou nasměrovat. To nám přijde jedinečné,“ uvedla Vondráková. Student bude pracovat mimo jiné pod vedením chemika Pavla Hobzy, jehož prestižní Web of Science loni zařadil mezi nejcitovanější české vědce na světě.

Téma slin a vůbec obor chemie Blahu zajímá a věnuje se mu v rámci studia na gymnáziu. „My jsme takoví slintalové ve škole, máme skupinu dvaceti lidí. Sejdou se a slintají do zkumavek. A já pak měřím, jak to funguje,“ popsal výzkum. Zvažuje, že po gymnáziu bude studovat biochemii.

Předloni fond objevil jedenáctiletého Davida Dvorského, který zaujal svým zápalem pro černé díry a fyziku. Přál si podívat se do CERN, Evropské organizace pro jaderný výzkum. Fond mu zajistil třídenní návštěvu Švýcarska a komentovanou exkurzi po CERN. 

Na letošním filmovém festivalu Academia Film Olomouc si oba chlapci také mohli v zákulisí promluvit s hlavními hosty přehlídky, světoznámým evolučním biologem Richardem Dawkinsem a fyzikem Lawrenceem M. Kraussem, který zásadně přispěl k výzkumu temné hmoty.

Autoři: ,

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...