Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlapec si splní sen zkoumat s nejlepšími vědci v Akademii věd

Věda

  7:01
Šestnáctiletý gymnazista Jan Blaha z Přelouče na Pardubicku si splní svůj dětský sen a vyzkouší si práci vědce. Díky podpoře nadačního fondu bude moci o prázdninách strávit dva až tři týdny mezi nejlepšími českými vědci. V Akademii věd bude moci pracovat na vlastním projektu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Stefan Siba

Fond Neuron, který rozvíjí mecenášství v oblasti výzkumu, si jej loni vyhlédl na Dětské vědecké konferenci pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Vybraní žáci a středoškoláci na ní představili své přírodovědné nebo technické projekty. Blaha zde přednášel o pH slin v dutině ústní. 

Sudent Blaha: vědu musíte milovat

Fond studenta vyšle do Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Praze. Instituce se ve světě prosadila díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého, který vyvinul léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním. Zaměřuje se na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí. Podle ředitelky fondu Moniky Vondrákové by zde měl student pracovat na vlastním projektu.

„Já jsem si nebyl úplně jist, jestli se chci vědě věnovat, ale zatím mě to baví. Když chcete dělat vědu, musíte ji milovat, a já ji miluji. Prostě takový ten pocit, že jste u něčeho, co ještě nikdo před vámi neviděl, je super,“ řekl Blaha. Šek, který je vstupenkou do skutečného vědeckého světa, převzal ve středu na galavečeru Ceny Neuron pro mladé vědce.

„Umožníme Janovi, který se na své cestě rozhoduje, kam se posunout, se dostat k nejlepším českým vědcům. Oni zjistí, na co má talent a kam ho mohou nasměrovat. To nám přijde jedinečné,“ uvedla Vondráková. Student bude pracovat mimo jiné pod vedením chemika Pavla Hobzy, jehož prestižní Web of Science loni zařadil mezi nejcitovanější české vědce na světě.

Téma slin a vůbec obor chemie Blahu zajímá a věnuje se mu v rámci studia na gymnáziu. „My jsme takoví slintalové ve škole, máme skupinu dvaceti lidí. Sejdou se a slintají do zkumavek. A já pak měřím, jak to funguje,“ popsal výzkum. Zvažuje, že po gymnáziu bude studovat biochemii.

Předloni fond objevil jedenáctiletého Davida Dvorského, který zaujal svým zápalem pro černé díry a fyziku. Přál si podívat se do CERN, Evropské organizace pro jaderný výzkum. Fond mu zajistil třídenní návštěvu Švýcarska a komentovanou exkurzi po CERN. 

Na letošním filmovém festivalu Academia Film Olomouc si oba chlapci také mohli v zákulisí promluvit s hlavními hosty přehlídky, světoznámým evolučním biologem Richardem Dawkinsem a fyzikem Lawrenceem M. Kraussem, který zásadně přispěl k výzkumu temné hmoty.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat