Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Člověk a klíště. Vychází první publikace o obávaném parazitovi

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jihočeská univerzita vydává první ucelenou publikaci pro laickou veřejnost o klíštěti. Kniha Člověk a klíště má přinést srozumitelnou formou informace o tomto parazitovi. Publikace nemá vytvářet zisk, proto bude k dispozici jen k půjčení v univerzitní a ve vědeckých knihovnách nebo na recepcích v nemocnicích a úřadu Jihočeského kraje.

Autorem je novinář Marek Kerles, který se problematice klíštěte a jím přenášených onemocnění dlouhodobě věnuje. „Už několik let se snažím spolupracovat s českobudějovickým parazitologickým ústavem. A asi před šesti lety jsem si uvědomil, že o klíštěti vůbec nic nevím. Proto jsem si řekl, že by nebylo špatné shromáždit na toto téma více informací a podat je formou, aby tomu rozuměla i babička z venkova,“ řekl novinářům Kerles.

Podle rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera, jenž se zabývá výzkumem klíšťat 30 let, je přínos publikace právě v její srozumitelnosti a také v osvětě. Řada lidí podle něj totiž stále možnou nákazu od tohoto parazita podceňuje. „Ale samozřejmě, že na druhé straně existují i lidé, kteří mají z klíšťat fóbii a chtějí jenom slyšet to, že do lesa by kvůli tomu vůbec chodit neměli,“ uvedl Grubhoofer, který se na tvorbě publikace rovněž podílel.

Parazitologický ústav

Parazitologický ústav v Českých Budějovicích se řadí mezi nejvýznamnější v tomto oboru. Jde o jedno z pěti nejlepších světových pracovišť zaměřených na výzkum klíšťat. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování. Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují lékaři encefalitidu.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.