Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co také radí vědci o Vánocích? Zhasněte kvůli sobům a Santovi světla

Věda

  6:40
Britští a norští vědci zjistili, že sobi jako jediní savci mění barvu očí podle roční sezony. Adaptují se touto evoluční zvláštností na velké rozdíly v intenzitě světla v létě a zimě.

Santa Claus foto: Shutterstock

Za jasných dlouhých letních dnů mají sobí oči krásnou zlatě hnědou barvu, zatímco v pochmurných zimních dnech jsou tmavě modré. V úvahu to prý mají vzít ti, kdo věrni vánoční symbolice věří, že dárky přiveze Santa Claus právě se sobím spřežením, informovala agentura Reuters.

K TÉMATU:

Podle vědců z londýnské univerzity a z univerzity v norském Tromso dokáže sob díky adaptabiliutě svých očí zachytit pohyb nepřítele prakticky i za tmy. Sob musí být podle profesora Glena Jefferyho schopen rozhodnout, zda se poblíž něj něco nehýbe, zda je to nebezpečné a zda před tím má utéct. "Musí být citlivý na podmínky, v nichž je slabé světlo, a musí v takových podmínkách rozeznat pohyb," řekl Jeffery.

Jak vidí sobi?

Vědci prý přišli na to, že sob mění barvu očí, náhodou a bylo to pro ně velké překvapení. "Úplně nás to šokovalo. Nečekali jsme to, ani jsme po tom nepátrali," dodal. Není známo, že by jiný savec měnil barvu očí v závislosti na roční době, a už vůbec ne takto dramatickým způsobem.

Jefferyho skupina zkoumá oči sobů odebraných ze zvířat poražených na jatkách. Jezdí za tím účelem každoročně do Arktidy. Letos vyrazila dříve než obvykle, a zachytila proto změnu barvy.

Fyzikální mechanismus změny spočívá v části oka zvané tapetum lucidum. Tato odrazivá vrstva oka některých zvířat zajišťuje noční vidění. Změna barvy může zvířeti pomoci vidět za mimořádného světla nebo při velké tmě. V zimě je zornice sobího oka trvale rozšířená, což vytváří tlak na tuto vrstvu, a tak pak může odrážet i modré světlo běžné v arktických zimách.

ČTĚTE TAKÉ:

Je známo, že také kočičí oči jsou citlivé na světlo, ale oči koček nemění barvu. Jejich zornice se v silném světle stahují a za tmy se rozšiřují, podobně jako je tomu u ostatních zvířat.

Zvláštnosti sobího zraku mají vzít v úvahu ti, kdo považují za symbol Vánoc Santu Clause. V čele jeho spřežení běží sob Rudolf, jehož červený nos svítí na cestu. Jeffery vzkazuje, že pro soby přizpůsobené v této roční době na arktickou tmu může být velkým problém, jestliže se naráz ocitnou v plném světle pouličních lamp a osvětlených domů. "Chcete-li, aby Rudolf zastavil bezpečně u vašich dveří, bude dobré, když zatáhnete závěsy, aby ho neoslnila světla z vašeho domova," radí.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!