Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den G: Přečtení genomu připomíná let na Měsíc, říká český biolog

Věda

  20:51
Před deseti lety, 26. června 2000, ohlásili vědci v Bílém domě za přítomnosti tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona hrubé přečtení kompletního lidského genomu. Zítřku se tak přezdívá „den G“. Jak zasáhl do života českých vědců?

Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V polovině devadesátých let jsem strávil dva roky hledáním genů v poměrně malé oblasti jednoho lidského chromozomu, nyní získám ty samé výsledky za deset minut, říká Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Co je největším přínosem přečtení genomu?

Přečtení genomu ovlivnilo veškerý biomedicínský výzkum. Vzdáleně to připomíná třeba dopad letu na Měsíc na rozvoj v oblasti elektroniky.

Nejdůležitější bylo sekvenování genomu určitě pro studium genetických příčin lidských nemocí, kde téměř u každé nemoci, včetně těch infekčních, lze najít geneticky odolnější nebo citlivější jedince. Ve chvíli, kdy je k dispozici kompletní sekvence genomu, je mnohem rychlejší hledat v genomu místa, která mají vztah k jednotlivým nemocem, lépe pochopit jejich příčiny, což otevřelo další možnosti pro hledání terapií.

Došlo také k obrovskému skoku ve získávání a analýzách velkých objemů biomedicínských dat.

Jak se přečtení genomu odrazilo ve vaší práci?

V polovině devadesátých let jsem strávil dva roky hledáním genů v poměrně malé oblasti jednoho lidského chromozomu. Po přečtení genomu a umístění jeho mapy na internet bych dnes ty samé výsledky získal za deset minut. Dnes je možné udělat s pomocí internetu udělat velkou část práce před tím, než člověk začne něco analyzovat v laboratoři, což naši práci velmi zrychluje.

Co budeme o lidském genomu vědět za dalších deset let?

Samotná sekvence lidského genomu je jako rukopis knihy v neznámém jazyce. Dnes zhruba víme, jak tuhle knihu číst, ale pořád nevíme mnoho věcí o jejím vzniku, o významu některých změn v rukopise a tápeme v možných významech celé řady slov. Zatímco dnes obrazně řečeno rozumíme některým větám, za deset let budeme celkem plynule číst a chápat souvislosti.

Dnes máme celkem úplný katalog lidských genů, za deset let bude většina z nich mít přiřazenou funkci při normálních a patologických stavech a budeme už celkem dobře vědět, jak se aktivity konkrétních genů navzájem ovlivňují.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Rekreační chata Těptín
Rekreační chata Těptín

Táhlá, Kamenice - Těptín, okres Praha-východ
4 500 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat