Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Devítitunový vládce dinosaurů

Zuby spinosaura měly tvar kuželu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuby spinosaura měly tvar kuželu. | foto: Reprofoto

PRAHA Tyranosaurus rex už není králem dinosaurů. Nové nálezy ukazují, že v Africe žijící masožraví spinosauři byli až o čtyři metry delší.

Ještě před deseti lety se vědci domnívali, že největším suchozemským dravcem všech dob byl známý Tyranosaurus rex. Obludu dosahující velikosti až 13 metrů zpopularizovaly kresby Zdeňka Buriana i velkofilm Jurský park. V polovině devadesátých let se však objevila konkurence.

Nejprve archeologové na argentinských nalezištích našli pozůstatky po tvorovi, který dosahoval délky téměř čtrnácti metrů, o metr víc než tyranosaurus. Nový vládce dostal jméno gigantosaurus. Další nálezy a pečlivé rekonstrukce však ukazují, že ani gigantosaurus se velikostí ani hmotností nevyrovná spinosaurovi.

Rekordman ze Sahary
O existenci spinosaura vědci vědí už téměř sto let. Německý paleontolog Ernst Stromer objevil jeho kosti v Egyptě v roce 1912. Svůj nález pečlivě popsal a výsledky publikoval. Už tehdy vyslovil domněnku, že spinosauři byli největšími dravci všech dob. Nalezené kosti přechovávalo mnichovské muzeum.

V roce 1944, při spojeneckém náletu na bavorskou metropoli, dostalo muzeum zásah a kosti podlehly zkáze. Žádný další nalezený exemplář se původnímu Stromerovu objevu velikostí nevyrovnal, případně se podařilo najít pouze jednotlivé kosti. Proto se za největšího dravce po dlouhé roky považoval tyranosaurus.

Existenci spinosaura zaznamenali i filmaři a přidělili mu důležitou roli ve třetím pokračování již zmíněného Jurského parku. Nechali ho sice zaútočit na letadlo, ale i oni jeho velikost - na Hollywood poněkud netypicky -podcenili. Nové nálezy však potvrzují, že se Stromer opravdu nepletl. Italský paleontolog Cristiano Dal Sasso z přírodovědného muzea v Miláně spolu s kolegy analyzoval dvě části lebky spinosaura získané od italského sběratele. Vědci měli také doposud neidentifikované kosti zapůjčené z chicagské univerzity. Oba nálezy pocházejí z Maroka.

17 metrů od ocasu k čenichu
Měření ukázalo, že čelist spinosaura byla dlouhá 99 centimetrů. To odpovídá lebce o velikost 175 cm, informovali vědci ve specializovaném časopise Journal of Vertebrate Paleontology. Na základě známých údajů Dal Sasso vypočetl délku spinosaura na rekordních 17 metrů.

Hmotností by se vyrovnal běžnému městskému autobusu, dospělí jedinci vážili sedm až devět tun. Vzhledem k mocným předním končetinám (viz vedlejší text) a slušné pohyblivosti musel být postrachem všech tvorů obývajících Afriku před sto miliony let.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!