Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Díky Čechům se narodily ohrožené antilopy

Uspaná antilopa Derbyho ve sternální poloze zabraňující udušení zvířete při odchytech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uspaná antilopa Derbyho ve sternální poloze zabraňující udušení zvířete při odchytech. | foto: ČTK

SENEGAL O rekordních 15 mláďat se přes zimu rozrostla stáda kriticky ohroženého západního poddruhu antilopy Derbyho, o které se v Senegalu starají čeští přírodovědci.

V polovině března přijeli z výpravy, jejímž cílem bylo především spočítat nové přírůstky a určit jejich matky kvůli budoucímu rozmnožování.

Jedno z dvanácti nových mláďat antilopy Derbyho, která se koncem loňského roku narodila v rezervaci Bandia v Senegalu, na snímku z 5. března 2011.

"Podařilo se určit matky všech mláďat a získat podklady pro jejich zařazení do plemenné knihy, kterou spravují odborníci České zemědělské univerzity ve spolupráci se Zoo Praha," informovala mluvčí projektu Lenka Bartůňková.

Tým vědců z České zemědělské univerzity a sdružení Derbianus ve spolupráci se senegalskými partnery zachraňuje antilopu Derbyho - největší antilopu světa figurující na seznamu kriticky ohrožených zvířat.

Všechny dvouleté samce antilop výprava převezla do mládeneckého stáda v rezervaci Fathala, kde bylo také založeno nové chovné stádo. Další samici přírodovědci přestěhovali do nového stáda v rezervaci Bandia.

Samice antilopy Derbyho v rezervaci Bandia v Senegalu.

Letos poprvé se expedice konala pod hlavičkou sdružení Derbianus CSAW, z jehož prostředků byla hrazena. Sdružení vzniklo v polovině loňského roku potom, co se do projektu zapojily zoologické zahrady. Dříve přírodovědce podporovala ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí, loni ale stát přispívat přestal.

Studentky měří uspanou antilopu Derbyho.

Antilopy Derbyho žijí ve volné přírodě na posledním místě na světě v senegalském parku Niokolo Koba, stádo čítá jen 100 až 170 jedinců. Češi, kteří se záchraně druhu věnují jako jediní na světě, nyní ve dvou rezervacích spravují v několika stádech zhruba sedmdesát jedinců. Antilopy v těchto stádech pocházejí z původní skupiny pěti samic a jednoho chovného samce odchycených v přírodě.

Studentka Pavla Vymyslická měří uspanou antilopu.

Zoolog pražské zoologické zahrady Pavel Brandl, který se poslední výpravy účastnil, odhaduje, že zhruba do deseti let bude v chovech v rezervacích pod dohledem člověka více zvířat než ve volné přírodě. Západní poddruh antilopy Derbyho je podle něj ve stejné kategorii ohrožených jedinců jako například gorila horská či tygr sumaterský. Západní poddruh antilopy Derbyho, která může dorůst až do téměř tunové hmotnosti, přitom nechová žádná zoo na světě. Je to dáno mimo jiné tím, že zvířata se nepasou, ale živí se okusováním větví a potřebují látky z afrických dřevin.

Veterinář Jiří Váhala (vpravo) za asistence zoologa Pavla Brandla odebírá v kamionu vzorky a připravuje na probuzení uspanou antilopu Derbyho.

Ještě před zhruba 20 lety prý bylo ve volné přírodě kolem tisícovky těchto zvířat. Kácení stromů a bambusů, zavlečení cizích invazivních rostlin, které potlačují původní vegetaci, a pytláctví ale populaci ve volné přírodě decimují. Čeští přírodovědci se proto v Africe věnují i osvětě. Letos strážcům rezervací, žákům základních škol v okolí rezervace Fathala a jejich učitelům rozdali naučné publikace Zvířata Senegalu, jejichž tisk uhradila Zoo Praha. "Publikaci připravili členové sdružení, jejím cílem je představit přístupnou formou místním obyvatelům zvířata, s nimiž se mohou setkat v přírodě či v přírodních rezervacích," uvedla Bartůňková.

Asistent Umar drží zpříma hlavu uspané antilopě.

V budoucnosti by členové sdružení chtěli odchytit další antilopy Derbyho ve volné přírodě a rozšířili záchranný program do dalších lokalit. "To je ovšem běh na dlouhou trať, který vyžaduje finanční i odborné zázemí mezinárodních organizací. Do té doby budeme pokračovat v každoročních identifikacích mláďat, vedení plemenné knihy, výzkumu a vzdělávacích aktivitách v Česku i v Senegalu," popsala mluvčí další plány přírodovědců s tím, že například v pražské zoo bude výstava snímků ze záchrany vzácných antilop v první polovině letošního roku.

Antilopa Derbyho odchycená v senegalské rezervaci Bandia opouští kamion po převozu do rezervace Fathala.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....