Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo poslala JAR antilopy. Tam je nečekaně utratili

Magazín

  9:09
JOHANNESBURG/PRAHA - V Jihoafrické republice utratili osm antilop sitatunga pocházejících z pražské zoo kvůli údajně chybějícímu dokumentu. Zvířata byla do země přepravena po domluvě se zoo v Johannesburgu. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek je případem zděšen, antilopy podle něj všechna potřebná osvědčení měly. Údajně již poslal v této souvislosti stížnost výkonnému řediteli Světové asociace zoologických zahrad (WAZA).

Zoologická zahrada Hodonín. Nový přírůstek, Antilopa Sitatunga západoafrická. foto: MAFRA - Monika Tomášková

Jihoafrická média v úterý informovala o tom, že se antilopy do země dostaly v pátek letecky přes Frankfurt nad Mohanem, místní úřady v JAR ale jejich dovoz zakázaly. Prý neměly požadovaná osvědčení, a tak se bály vpustit je do země a žádaly jejich vrácení do Německa nebo usmrcení. Několik veterinářů to odmítlo provést, nicméně nakonec byly antilopy v neděli utraceny.

ČTĚTE TAKÉ:

"My máme čisté svědomí. Ta zvířata měla všechny potřebné papíry. Opakovaně jsme si to prověřovali podle toho, co nám zoo v Johannesburgu dodala," uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Jak dodal, johannesburgská zoo je jedním ze členů WAZA a měla vždy dobrou pověst, i proto se jim z Prahy rozhodli antilopy poslat.

Miroslav Bobek vs jihoafrická organizace na ochranu zvířat

Na sociální síti facebook ostře kritizuje převoz antilop jihoafrická odnož Společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech. Tvrdí, že:

 • zvířata byla dopravena do země bez požadovaných dokumentů
 • nádržky s vodou byly špatně umístěny a zvířata tak neměla po celou dobu převozu přístup k vodě
 • po otevření klecí byly antilopy pomlácené a zkrvavené, protože si ublížily, když se snažily dostat k vodě a ven z přepravných boxů
 • Zoo Praha věděla o tom, že část zvířat je určena soukromé osobě

Miroslav Bobek však již v úterý pro ČTK uvedl, že:

 • antilopy všechny potřebné papíry pro převoz měly
 • zvířata byla připravená na to, aby zvládla bez újmy dlouhý transport
 • Zoo Praha antilopy darovala výhradně johannesburgské zoo a nevěděla o tom, že by měla být část zvířat odprodána soukromníkovi

"Poprvé se to řešilo asi před tři čtvrtě rokem, je to podobné, jako když vozíme koně do Mongolska. Probíhá komunikace o tom, jaké jsou potřeba veterinární papíry, což znamená především, na co mají být zvířata vyšetřená," popsal Bobek. Pracovníci pražské zoo tyto údaje od jihoafrického veterináře získali a podle toho vše zařídili. "Ještě se několikrát dotázali, zda je to všechno, protože se to zemi od země liší a kopytníci jsou obecně problém kvůli nákazám dobytka a podobně. Znovu byli ubezpečeni, že to dělají správně," dodal ředitel pražské zoo.

Některá zvířata měla být předána soukromníkovi

V jihoafrickém tisku se objevily i informace, že zvířata byla v klecích dehydratovaná a v zuboženém stavu. Ředitel pražské zoo to odmítá. Podle něj byla zvířata připravena na to, aby takto přepravovaná čtyři či pět dní vydržela a například se počkalo na to, až bude dodán údajně chybějící dokument. Jak upřesnil, o dopravu antilop se navíc staral anglický odborník Roy Smith, který je specializovaným dopravcem pro zvířata a již se podílel na podobných přepravách pro Zoo Praha v minulosti. "I on byl tím, co se pak dělo v Johannesburgu zděšen," dodal Bobek. Reakci Roy Smithe server Lidovky.cz zjišťuje.

Na postup johannesburgské zoo si Bobek rozhodl stěžovat přímo u výkonného ředitele asociace WAZA Geralda Dicka, kterému napsal dopis. Upozorňuje v něm na neprofesionální a neetické chování jihoafrické zoo, a to nejen kvůli utracení zvířat, ale i z dalšího důvodu. "Jak se ukázalo, ti lidé ze zoo v Johannesburgu chtěli hned nějaká ze zvířat přeprodat soukromníkovi, my jsme jim je přitom darovali," uvedl ředitel pražské zoo.

Autoři: ,