Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Případ žirafího Maria není ojedinělý. Zvířata utrácejí i české zoo

Magazín

  10:00
PRAHA - Zabití žirafího samce Maria v kodaňské zoo vyvolalo bouřlivé emoce, a zřejmě také proto o usmrcování zvířat české zoologické zahrady raději mlčí. Utracení i zdravých jedinců je přitom běžnou součástí jejich provozu. Smutný osud čeká v České republice nejčastěji kopytníky. Jako potrava pro ostatní zvířata však končí nejen antilopy, ale například i prasata.

Lidé v kodaňské zoo přihlíží usmrcení žirafího samce. foto: Reuters

Utracení žirafího smace Maria

Usmrcení žirafího samce Maria vyvolalo vlnu nesouhlasu a ředitelovi kodaňské zoologické zahrady, která zvíře utratila, vyhrožovali lidé smrtí. (Více čtěte ZDE.) Mario byl totiž zabit, protože měl špatný genofond, se kterým se nehodil pro další chov. Vedení kodaňské zoo svůj krok vysvětlilo tím, že se tak stalo v rámci snahy Evropské asociace zoologických zahrad bránit příbuzenskému křížení zvířat. Zvíře tak neposkytla ostatním zoo, jak se to běžně dělá. Kritika však na hlavu ředitele padala hlavně kvůli tomu, že zabití žirafy přihlíželi i děti. Mario byl zabit plynovou pistolí a jeho maso pak sežrali lvi.

Zoologické zahrady jsou pro zvířata nepřirozeným prostředím, kde nemají predátory a zoo musí často přizpůsobovat počet kusů zvěře výběhům s omezenou kapacitou. Přesto se však stává, že některého druhu mají zoologické zahrady nadbytek. Pokud se je nepodaří udat ostatním zahradám, jsou zvířata utracena a nabídnuta jako potrava šelmám.

"V naší zahradě se jedná zejména o některé druhy afrických antilop jako například vodušek. Samců se rodí zhruba polovička a zoo potřebuje na padesát samic jen jednoho," popisuje problémy ZOO ve Dvoře Králové její mluvčí Jana Myslivečková. Podle jejích slov přebytečné kusy, které neumístí do přilehlé safari, se nejprve pokouší nabídnout jiným zoologickým zahradám, poté teprve přistupuje k utracení. 

V pražské zoologické zahradě jsou kromě kopytníků nejčastěji utrácena prasata pekari, kterých má zahrada nadbytek. V ostatních bývají problémy i se zebrami a koňmi Převalského. Žirafy v žádné české zoologické zahrady utráceny nejsou.

Dostat se k přesným číslům je velice problematické, zoologické zahrady je zveřejňovat nechtějí. "Žádná čísla vám nedám," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pražská zoo, zřizovaná hlavním městem, si sice vede statistiky úhynů, považuje ale zájem médií o problematiku utrácení zvířat za bulvární.

Ve Dvoře Králové byli o něco sdílnější. "Mohu vás ubezpečit, že se jedná o jednotky kusů ročně," uvedla mluvčí největší české zoologické zahrady Myslivečková.

ČTĚTE TAKÉ

Zásadní rozdíl je však ve způsobu utracení zvířat. Zatímco kodaňská zoo udělala z pitvy žirafího samce show, které přihlíželo mnoho lidí, mezi nimi i děti, české zoo z etických důvodů pitvy před zraky diváků neprovádějí. "Nic takového neděláme a jsme v tomto ohledu jasně proti," tlumočila stanovisko královédvorské zoo mluvči.

Autor: