Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vyhrožují mi smrtí, přiznal ředitel zoo, která utratila zdravou žirafu

Veterináři porcují usmrceného žirafího samce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterináři porcují usmrceného žirafího samce. | foto: Reuters

KODAŇ Zooogická zahrada v Kodani utratila zdravé žirafí mládě. Tisíce milovníků zvířat tak protestovalo marně. Šéfu zoo Bengtu Holstovi nyní chodí stovky nenávistných zpráv. Někteří mu dokonce vyhrožují smrtí, řekl novinářům.

Vedení zoo svůj krok vysvětlilo tím, že se tak stalo v rámci snahy Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA) bránit příbuzenskému křížení zvířat. Ta dánské zoologické zahradě doporučila  zvíře utratit, protože ve svém rozmnožovacím programu má již mnoho žiraf s podobnými geny, jaké měl Marius, řekl mluvčí zoo Tobias Stenbaek Bro.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf kodaňské zoo Bengt Holst si stěžuje, že po veřejném utracení osmnáctiměsíční žirafy mu e-mailovou schránku i mobil zahltily stovky zpráv. "Naprostá většina z nich je nenávistných, někteří mi dokonce vyhrožují smrtí," řekl Holst německému deníku Spiegel. Řada Dánů se ovšem za odsuzovaného ředitele postavila.

Jdu tě zastřelit, vzkazují řediteli zoo

Za pouhý den obdržel Holst přes 1500 e-mailů a SMS zpráv. "Přicházejí mi zprávy ve stylu: Jdu tě zastřelit," přiznal vedoucí zoo s tím, že vyhrožují nejen jemu, ale i jeho rodině, a dokonce i zaměstnancům zoo. Drsné reakce se objevují také na sociálních sítích: "Holste, doufám, že zemřeš krutou smrtí," napsal někdo na twitterový účet kodaňské zoo.

Jiní ředitele hájí: Lidé hysterčí nad žirafou, jsou větší problémy

Zaznívají však i názory, které rozhodnutí ředitele brání. "Celý svět se zbláznil," napsal podle agentury AFP na svém twitterovém účtu dánský novinář Kristian Madsen. "Co si ti lidé představují? Že lvi jedí růžičkovou kapustu?"

Množství lidí se pak podivuje nad veřejnou hysterií, jakou utracení jednoho sudokopytníka vyvolalo: "Nejde mi do hlavy, jak lidé mohou takovým způsobem hysterčit nad žirafou, když na světě existují mnohem závažnější problémy jako rakovina, válka v Sýrii nebo Dánská lidová strana, která se staví proti imigrantům," napsala PR manažerka Dorte Dejbjerg Arensová.

Lidé v kodaňské zoo přihlíží usmrcení žirafího samce.

Lidé v kodaňské zoo přihlížejí porcování žirafího samce.

Žirafího samce nemuseli utratit

Aktivisté nicméně namítají, že Holst mohl nebohého sudokopytníka věnovat jiné zoologické zahradě. Maria se chtěly ujmout minimálně dvě zoo - v Británii a v Nizozemsku. Nejmenovaný sponzor dokonce údajně nabídl půl milionu eur tomu, kdo by se o žirafu postaral. Kodaň ovšem všechny nabídky odmítla s názorem, že zoologické zahrady by měly držet místo pro žirafy s lepším genofondem. Nepomohla ani internetová petice, kterou podepsalo na 30 tisíc lidí.

Usmrcení a porcování žirafy se stalo divadlem (i pro děti)

Kritiku dánská zoo sklidila i za způsob utracení zvířete. Z usmrcení a následného porcovaní žirafy se totiž stalo divadlo, kterému přihlížely i děti. Mluvčí zoo Tobias Stenbaek Bro uvedl, že k usmrcení 1,5 roku starého žirafího samečka se použila pistole na porážku zvířat. Jeho maso krátce na to dostali lvi v zoo.

Holst dodal, že jde o zodpovědnou praxi v rámci regulace populace jejich zvířat. Upozornil, že kodaňská zoo takhle ročně utratí 20 až 30 zvířat.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!