Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žirafu plavat nikdo neviděl, podle počítačové simulace to ale zvládne

Věda

  8:07
LONDÝN - Matematici dokázali, že žirafy mohou plavat, i když nikdy v tom zřejmě nebudou dobré a nikdo je nikdy plavat neviděl. I když velká zvířata jsou mimořádně dobrými plavci, často se říká, že žirafy nejsou schopny plavat nebo se jen brodit.
Žirafa - ilustrační foto

Žirafa - ilustrační foto foto: Shutterstock

Autoři nové studie - Donald Henderson z Kanady a Darren Naish z Portsmouthu - se rozhodli po internetové diskusi o schopnostech žiraf plavat ověřit tuto často opakovanou teorii tím, že použijí nikoli skutečnou, ale digitálně vytvořenou žirafu.

Studie, uveřejněná v Journal of Theoretical Biology, zkoumala, co se stane, když vědci umístí "digitální žirafu" do "digitální vody". "V mnoha předchozích studií se tvrdilo, že žirafy nemohou plavat a že se vyhýbají vodě jako moru, a to i v naléhavých případech. Chtěli jsme ale vyzkoušet tuto teorii při vlastních experimentech," řekl Naish.

Vytvořili digitální model žirafy na základě různých výpočtů, například váhy, velikosti, tvaru těla nebo kapacity plic. Podobné výpočty udělali i pro kontrolní zvíře, jímž byl kůň.

Autoři studie zjistili, že zcela dospělá žirafa je schopna plavat ve vodě hluboké 2,8 metru a může brodit v mělčích vodách.

"Myšlenka, že žirafy špatně brodí nebo že nemohou přejít řeky, není správná a nejsou zřejmé důvody, proč by se žirafy měly utopit častěji než jiná zvířata," řekl Henderson. Ale i když se žirafy naučí vznášet na vodě, mohou v ní být velmi nestabilní kvůli svým dlouhým a těžkým nohám, krátkému tělu a dlouhému krku.

Kvůli neobvyklému tvaru těla se žirafa neobvyklým způsobem také vznáší, dlouhé přední končetiny táhnou tělo dolů a ona se snaží držet hlavu nad vodou v nepohodlném úhlu.

Zbytečný výzkum?

Žirafy mají ve vodě i jiné handicapy. Koně se snaží plavat tím, že klušou nohama pod vodou podobně jako při běhu na zemi.

Ale žirafy se pohybují na zemi neobvyklým způsobem; hýbou krkem nahoru a dolů společně s nohama a tento důležitý pohyb krkem není možný ve vodě. To znamená, že žirafy jsou pravděpodobně velmi špatní plavci.

Žirafy mají také o 13 procent větší plochu těla než kůň. Další komplikací je to, že větší zvířata mají pomalejší kontrakci svalů, proto je pro žirafu těžší pádlovat dost rychle, aby se pohybovala kupředu. "Naše modely ukazují, že žirafa je sice schopná plavat, ale je to pro ni mnohem těžší než pro koně," řekl Naish.

I když výsledky výzkumu zřejmě nebudou mít praktické uplatnění, autoři studie říkají, že počítačové simulace zvířat mohou být použity jako odpověď na zajímavé otázky spíše než živá zvířata.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!