Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Do Prahy se sjedou sluneční radioastronomové z celého světa

Observatoř ALMA byla otevřena v Chile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Observatoř ALMA byla otevřena v Chile | foto: ČTK

PRAHA O aktuálních otázkách sluneční astrofyziky a radiové astronomie v souvislosti s obřím chilským radioteleskopem ALMA bude v Praze jednat 120 expertů z celého světa. Mezinárodní konferenci CESRA pořádá mezi 24. - 29. červnem Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Informoval o tom mluvčí ústavu Pavel Suchan. S tím, že se bude nejrozsáhlejší pozemní astronomická pozorovatelna svého druhu na Zemi zaměřovat také na výzkum Slunce, se podle astronoma Miroslava Bárty totiž v původních plánech nepočítalo.

"Máme už několik projektů, které půjdou do testovací fáze, která určí, zda tento přístroj je schopen dělat pozorování tohoto druhu. Výsledky se očekávají hlavně v oblasti části chladnější sluneční atmosféry," řekl Bárta, podle něhož to v astronomii znamená skutečný průlom.

Teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) se nachází v observatoři Chajnantor na náhorní plošině v nadmořské výšce 5050 metrů v poušti Atacama v Chile. Na jeho provozu, který byl spuštěn letos v březnu, se podílejí i čeští vědci. Například Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově provozuje jeden ze sedmi uzlů evropského střediska ALMA.

ČTĚTE TAKÉ:

ALMA by tak měla podle Bárty odpovědět na otázky, jak například fungují protuberance - velký jasný oblak chladného plazmatu, který vybíhá z povrchu Slunce. Často bývá ve tvaru obrovského oblouku. "Je to chladnější plazma, která je nadnášená magnetickým polem, ale jak to vlastně funguje a jak to tam může držet tak dlouho, není dodnes jasné," dodal.

Gigantický teleskop stál přibližně 650 milionů eur (asi 19,5 miliard korun) a tvoří ho šest desítek velmi přesných dvanáctimetrových antén pro příjem radiových vln milimetrových délek.

Podle astronomů se stane klíčovým přístrojem astrofyzikálního výzkumu pro celou následující dekádu. Vedle objektů vzdáleného vesmíru, pro jejichž studium byl primárně navržen, se bude věnovat výzkumu nejbližší hvězdy - Slunce.

Slunečnímu výzkumu s radioteleskopy ALMA se věnuje značná pozornost. Na anténách ALMA se kvůli tomu provedly nákladné úpravy, například se zdrsněly plochy parabolických zrcadel, aby se zabránilo přehřátí přijímače v jejich ohnisku nebo se instalovaly speciálních slunečních filtrů. Do Prahy proto zavítají také zahraniční experti na mikrovlnnou interferometrii. Kromě ALMA budou světové astronomické špičky debatovat také o druhém velkém radioteleskopu LOFAR, který byl před třemi lety spuštěn v Nizozemí.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!