Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Techmania Plzeň: interaktivní exponáty z astronomie

Evropa

  7:00
PLZEŇ - Science centrum Techmania v Plzni, zaměřené na popularizaci vědy, vybuduje do října příštího roku soustavu 27 velkých interaktivních exponátů z astronomie a astrofyziky. Expozice provede návštěvníky od nejbližšího k nejhlubšímu vesmíru. Ukáže například černou díru nebo reálný skafandr, řekl mluvčí science centra Tomáš Moravec.

"Všechny exponáty, které musí být interaktivní, navrhovali naši lidé," dodal. Díky nově budovanému areálu za 600 milionů korun z EU se počet interaktivních exponátů rozšíří o stovky. Zhruba 380 milionů korun bude vynaloženo na stavební rozšíření Techmanie a zbytek na expozice.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nemáme se v ČR kde inspirovat. Hodně čerpáme ze zahraničích science center, konferencí, seminářů," řekl Moravec. Expozici vesmíru navrhuje Tomáš Meiser, fyzik a astrofyzik, který spolupracuje s týmem didaktiků a metodiků, aby koncept odpovídal rámcovým vzdělávacím programům a dětem dal co nejvíce.

Objekty vytvoří designér Štěpán Soutner, který má v Techmanii vlastní model vlaku, s nímž vyhrál Talent designu 2011. Vzdělávací, bezpečné, hravé a vkusné objekty budou různě veliké, aby s nimi mohlo pracovat i menší dítě. Půjde také o modely planet a exponát, který vysvětlí poměr jejich velikosti k hustotě.

2013: Planetárium včetě virtuária

"Kromě této expozice bude také v říjnu 2013 otevřeno kompletně vybavené planetárium včetně virtuária v bývalé škodovácké jídelně," uvedl Moravec.

Virtuárium pro 140 lidí bude obří kopule nad planetáriem s průměrem až 40 metrů na promítání filmů o planetách, lidském těle a vodním světě ve 3D. "Jde o unikátní technologii, jichž je jenom deset na světě," řekl Moravec.

V roce 2014 vznikne ještě v opravené a rozšířené budově plzeňské Škodovky soubor 24 interaktivních exponátů Lidské tělo. Jsou navržené tak, aby se člověk poměřoval například vůči zvířeti, uvedl Moravec.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dále tam bude Vodní svět, který ukáže vlastnosti vody, například vodní mlýnky na řece, Filmohraní, tedy filmové a televizní studio a expozice Malá věda, která má dětem od tří do šesti let přiblížit fyzikální a chemické principy "obyčejných" zaměstnání jako zedník nebo kuchař.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Prodej pozemku Hlinsko pod Hostýnem
Prodej pozemku Hlinsko pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem - Hlinsko pod Hostýnem, okres Kroměříž
2 310 000 Kč