Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Dvojčata pošlou trojrozměrné záběry Slunce

Věda

  11:22
MYS CANAVERAL (Florida) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil dnes do vesmíru dvě družice-dvojčata. Jejich úkolem bude pořizovat trojrozměrné záběry Slunce a pomoci vědcům lépe pochopit a předvídat sluneční erupce.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil dnes do vesmíru dvě družice-dvojčata.

Trojstupňová raketa typu Delta II odstartovala dnes ze základny na mysu Canaveral ve 02:52 SELČ, pouhou minutu před uzavřením patnáctiminutového startovacího okna, oznámila NASA. Obě družice se oddělily od nosné rakety 25 minut po startu a dvě minuty poté rozvinuly své sluneční baterie. Družice o váze 620 kilogramů každá a velikosti asi golfového vozítka nesou po 16 samostatných přístrojích, mezi nimi i takové, které umožní pořizovat trojrozměrné záběry naší hvězdy.

Zatím se obě družice pohybují po oběžné dráze kolem Země, ale jen dočasně. Již 15. prosince "vytáhne" přitažlivost Měsíce první ze satelitů na oběžnou dráhu kolem Slunce, druhý satelit čeká totéž 21.prosince. V důsledku toho bude první z družic obíhat Slunce na shodné dráze jako Země, ale jakoby před ní, zatímco druhá družice za Zemí. Tím mezi oběma družicemi vznikne z hlediska Slunce úhlová vzdálenost 45 stupňů, což je právě dost k tomu, aby složením obrazů předávaných oběma družicemi na mezi nimi ležící Zemi vznikl obraz Slunce podobný tomu, jaký vzniká párem lidských očí: stereoskopický, čili trojrozměrný, uvedla agentura Reuters.

Mise pod označením Stereo (zkratka ze Solar Terrestrial Relations Observatory) se zaměří zejména na studium erupcí na Slunci, které jsou známy jako koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejection, CME). Tato kolosální mračna energetických částic mohou zničit elektroniku na satelitech obíhajících kolem Země a narušit pozemské rozvodné elektrické sítě. Program Stereo by měl zlepšit znalosti vědců, kteří předpovídají scénáře chování tohoto "vesmírného počasí".

Při CME je ze Slunce do kosmu vyvržen mrak žhavého plazmatu tvořený elektrony, fotony a dalšími částicemi. Ty spolu s vytvářeným magnetickým polem mohou vyvolat na Zemi magnetické bouře, poškodit elektrické sítě či poškodit satelity. V roce 1989 například kvůli takové erupci v kanadském Quebeku vypadla elektřina. Stereopozorování erupcí může rychleji určit směr výtrysku a umožní rychleji reagovat na ten výron plazmatu, který by směřoval k Zemi. Mise satelitů by měla trvat dva roky, na program bylo vynaloženo 550 milionů dolarů (asi 12,3 miliardy Kč).
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!