Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Elektrody nastartovaly mozek

Mozek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mozek - ilustrační foto. |

PRAHA Vůbec poprvé se lékařům podařilo pomocí chirurgického zákroku probudit člověka ze stavu blízkému kómatu.

Muž, který po šest roků vinou vážného zranění mozku nekomunikoval s okolím, nebyl schopen polykat potravu, nejevil téměř žádné známky vědomí a jen zřídka otvíral oči, dostal druhou šanci. Lékaři mu do mozku voperovali dvě elektrody, které způsobily takřka zázrak. Dnes pacient poznává členy své rodiny, baví se s nimi, dokáže polykat a postupně se mu vrací i schopnost hýbat končetinami.

Příběh začal tragickým incidentem v roce 1999. Tehdy muž, jehož identitu v zájmu ochrany soukromí lékaři tají, utrpěl při pouličním přepadení vážný úraz hlavy. Útočníci ho zbili, zkopali a rozbili mu lebku.

Beznadějný případ
Lékaři, kteří ho tehdy operovali, sdělili rodičům, že šance na uzdravení je rovna nule. Následujících pět let strávil muž na lůžku pod stálou péčí lékařů. Jeho stav se nelepšil. Rodiče zraněného dokonce podepsali prohlášení, že netrvají na tom, aby se v případě zhoršení stavu prováděla resuscitace.

Naděje svitla v srpnu roku 2005. Tehdy byl muž se souhlasem rodičů podroben experimentální léčbě, která spočívala v zavedení dvou drátů o průměru jednoho milimetru skrz lebku až do stěny mozkové komory, kde se smyslové vjemy z periferie předávají do různých mozkových center. Do hrudníku pak chirurgové z clevelandské nemocnice voperovali dvě zařízení podobná kardiostimulátoru, která generují elektrické pulzy. Léčba pomocí implantovaných elektrod není úplnou novinkou, zkušebně se využívá například při léčbě těžkých depresí, Parkinsonovy nemoci či epilepsie.

Pacientův mozek byl uměle stimulován po dobu roku a půl. Léčbu prováděli experti z tří špičkových amerických ústavů, Weill Cornell Medical College, Cleveland Clinic Foundation a JFK Johnson Rehabilitation Institute. Lékaři doufali, že umělé pulzy dokážou znovu nastartovat nepoškozené neurony. Efekt léčby byl okamžitý a překonal očekávání.

„Po hloubkové stimulaci jsme změny zaznamenali ihned, doslova během jednoho dne,“ říká doktor Joseph Giacino, který řídil pooperační léčbu. Nejdříve se dnes osmatřicetiletému muži vrátila schopnost sledovat očima pohyb lidí v místnosti.
 Jeho stav se dál zlepšoval:„Můj syn nyní může mluvit, jíst a sledovat film bez toho, že by usnul,“ líčila pokroky šťastná matka během včerejšího telefonického rozhovoru s novináři. „Dokáže se napít ze skleničky, umí plakat i smát se.“ Zprávu o přelomovém úspěchu přinesl ve včerejším vydání vědecký časopis Nature. Jde o první doložený případ, kdy bylo uzdravování vážně poškozeného mozku iniciováno léčbou, která začala až několik let po zranění.

Naděje pro statisíce
Pacientů, kteří jsou v podobném stavu jako operovaný Američan, jsou na celém světě statisíce. „Dosažený pokrok považujeme za první krok, který by nám měl otevřít cestu k léčbě případů, se kterými si dosud medicína neuměla poradit,“ říká doktor Giacino.

Další odborníci však varují před přehnanými očekáváními. Upozorňují, že publikovaná práce je založena na léčbě jediného zraněného. Připravuje se však větší studie, do níž bylo zahrnuto jedenáct pacientů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!