Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Embryo bylo zmražené 20 let. Nyní se z něj narodil zdravý chlapec

Věda

  13:10
WASHINGTON - Ve Spojených státech se narodil zdravý chlapec z embrya, které bylo zmražené téměř 20 let. V posledním vydání to uvedl odborný časopis o plodnosti Fertility and Sterility. Podle časopisu je to nejdelší doba, po níž se ze zmraženého embrya narodilo dítě.
Novorozenec - ilustrační foto.

Novorozenec - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dvaačtyřicetiletá matka chlapce se přes deset let snažila mít se svým manželem dítě, ani pokusy o umělé oplodnění ale nevyšly. Pár proto přistoupil na nabídku lékařů, kteří ženě implantovali embrya, která vznikla při umělém oplodnění před 20 lety a jejich biologičtí rodiče je darovali.

Proceduru rozmražení přežila dvě ze čtyř embryí. Jedno z nich se v děloze uchytilo a Američanka letos v květnu porodila zdravého tříkilového chlapce.

Dítě je biologickým bratrem muže, který se anonymnímu páru dárců narodil v roce 1990.

Podle lékařů je teoreticky možné, že by se dítě mohlo narodit i z embrya, které bylo zmražené 40 let. Před současným případem ale byla nejdelší doba, po níž se narodilo ze zmraženého embrya zdravé dítě, 13 let. V roce 2005 tak v USA přišla na svět dívka pocházející ze zárodku zmraženého v roce 1992.

Autoři: ,
Témata: embryo, USA, Medicína, Věda

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat