Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Evropský program Horizont 2020 pomůže aktivním vědcům

Věda

  7:17
PRAHA - Nejméně jednu miliardu korun by každoročně mohly získat české vědecké týmy na svou činnost z nového evropského programu Horizont 2020, pokud budou dostatečně aktivní při řešení jeho projektů. Evropská unie zahájí v lednu příštího roku Horizont 2020 pro výzkum, vývoj a inovace, který potrvá až do roku 2020.

Věda- ilustrační foto: Shutterstock

Program bude mít na šest let rozpočet 70 miliard eur. Účast českých týmů v dosavadních evropských programech však ukazuje, že jsou méně aktivní a podílejí se na přípravě výrazně menšího počtu projektů než srovnatelně velké státy.

Horizont 2020 navazuje na sérii sedmi rámcových programů EU pro výzkum a vývoj. Zaměřovat se bude na základní i aplikovaný průmyslový výzkum a podpoří také inovace v malých a středních podnicích.

Vysoutěžená podpora

"Výše podpory, kterou ČR získala v dosavadních rámcových programech na účast svých týmů, či kolik získá z programu Horizont 2020, do jisté míry odráží konkurenceschopnost českých týmů v soutěži s týmy z ostatních států. Mnohem důležitější však je znát hodnotu výsledků dosažených v projektech," řekl Vladimír Albrecht z Technologického centra Akademie věd ČR s tím, že evropskými penězi by se měla začít více zabývat i vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace RVVI.

ČTĚTE TAKÉ:

Přehodnotit svou dosavadní nízkou účast v těchto projektech by se podle něj měly pokusit jak týmy z univerzit, tak z veřejných výzkumných institucí. Velmi nízká je účast českých týmů v projektech základního výzkumu, které řídí Evropská výzkumná rada. "Jelikož se lze stále častěji setkat s názorem, že účast v těchto projektech zrcadlí úroveň výzkumu v dané zemi, jde opravdu o varovný signál," upozornil Albrecht. Nižší účast má jen Slovensko a Polsko. Celkově se úspěšnost Čechů v žádostech o evropské granty pohybuje podle aktuálních údajů TC AV ČR kolem 19 procent.

"To je celkem dobrý výsledek, k němuž přispělo jistě to, že české týmy jsou často součástí konsorcií, v nichž pracují týmy z nejlepších evropských institucí. Máme tedy malou účast ve velmi kvalitních konsorciích," tvrdí Albrecht.

Podporované obory

V posledních letech se v Evropě nejvíce investovalo do informačních a komunikačních technologií, českých projektů v nich však bylo málo. "Nedaří se nám zde se propojovat se špičkovými týmy v této oblasti, což snižuje úspěšnost návrhů projektů. ČR však vyniká v tematických prioritách, na které připadá jen malá část rozpočtu rámcového programu, například jde o vesmírný výzkum," dodal. V některých oblastech se česká pracoviště řadí naopak k nejvýznamnějším evropským týmům v rámcovém programu. To je případ Ústavu jaderného výzkumu v programu Euratom či Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v aeronautickém výzkumu.

Horizont 2020

Horizont 2020, který je druhým dnem tématem odborné konference v Praze, bude mít ve srovnání s předchozím Sedmým evropským programem pro výzkum a rozvoj rozpočet o 30 procent větší. Podporovat bude také inovace metodami, jež se osvědčily s USA u malých a středních podniků. Zaměří se i na excelentní výzkum, klíčové průmyslové technologie a celospolečenská evropská témata.

Autoři: ,