Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci budou zkoumat půdu z Kazachstánu

Věda

  7:00
ALMATY - Čeští vědci v Kazachstánu v rámci Expedice Kazachstán bez jedů 2013 nasbírali stovku vzorků půdy v místech, která mohou být kontaminována toxickými látkami.

Čeští vědci v Kazachstánu v rámci Expedice Kazachstán bez jedů 2013 nasbírali stovku vzorků půdy v místech, která mohou být kontaminována toxickými látkami foto: ČTK

Členové českého týmu během uplynulých dvou týdnů nasbírali zhruba sto vzorků půdy, vody a potravin o celkové hmotnosti 50 kilogramů. Celkem po této postsovětské zemi najeli asi 2500 kilometrů, informovalo o tom ekologické sdružení Arnika, které expedici spolupořádalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Navštívili jsme celkem pět takzvaných horkých míst, kde předpokládáme kontaminaci toxickými látkami a potenciální ohrožení zdraví lidí i životního prostředí. Ve vzorcích se budou hledat těžké kovy, jako třeba rtuť, dále polychlorované bifenyly nebo dioxiny. Všechny tyto látky mohou lidem způsobit značné zdravotní komplikace," popsal průběh a cíle expedice Jindřich Petrlík z Arniky.

Ohrožení pitných zdrojů

Nasbíraný materiál nyní poputuje k detailním analýzám do specializované laboratoře pražské Vysoké školy chemicko-technologické a do nizozemské laboratoře Bio Detection System. Rozbory potrvají zhruba do konce roku.

Toxické látky mohou na vybraných horkých místech ohrožovat i zdroje pitné vody, která je v Kazachstánu coby zemi stepí a pouští mimořádně vzácná. Vzorky se odebíraly jak ve městech a osadách, tak u aktivních i už ukončených průmyslových provozů. "Místa k odebírání vzorků nám pomohli vybrat zástupci místních organizací EkoMuzeum a CINEST, bez jejichž práce by celá expedice vůbec nemohla proběhnout," dodal Petrlík.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat