Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z Brna se podílejí na vývoji nového typu náhrad čelisti

Věda

  7:00
BRNO - Vědci ze Středoevropského technologického institutu v Brně vyvíjejí nový typ náhrad čelistních kostí. Keramické granulky chtějí plnit unikátním biopolymerem a v podobě roztoku použít jako "inkoust" do 3D tiskárny.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy foto: Shutterstock

Přístroj nakonec vymodeluje keramický implantát čelistní kosti pro konkrétního pacienta. Novinářům to dnes řekl mluvčí CEITEC Jakub Ondroušek. "Naším cílem je nahradit poškozenou čelist keramickou tak, aby přesně odpovídala potřebám pacienta. Musíme tedy vyrobit přesnou kopii, kterou pak naplníme látkou podporující hojení," uvedl za výzkumníky profesor Karel Maca z CEITEC VUT.

Evropský grant získali brněnští vědci ve spolupráci s německými, švédskými, španělskými a čínskými kolegy. Projekt je příkladem toho, jak mohou spolupracovat vědci z různých států a oborů. Tým nechce objevovat nové metody, pouze využívá a kombinuje současné tak, aby se snížily náklady na výrobu keramických náhrad čelistí.

Lékaři z Německa mají patentovaný biopolymer, který dokáže významným způsobem nastartovat a následně podpořit schopnost regenerace kostí. Člen brněnské výzkumné skupiny David Salamon zase přišel na způsob, jak vyrobit keramické granulky s otvorem, který umožňuje plnění biopolymerem.

Čelist z keramiky

Švédští partneři pracují na metodách snímání poranění kosti od skenování po trojrozměrné modelování. Další vědci z Brna vyvíjejí nejlevnější a nejefektivnější metody tvarování čelisti z keramiky. Experti z nemocnice v Pekingu poskytnou zázemí a pacienty pro testování.

Vymodelovaná část kosti pacientovi přesně "padne", lékař navíc dostane přesný 3D obrázek, který mu poslouží při operačním zákroku spojeném s umístěním náhrady. Díky bioaktivnímu polymeru v keramických granulkách dokáže tělo implantát čelistní kosti přijmout bez nežádoucích účinků, navíc se urychlí proces hojení.

Autoři: ,
Témata: Brno, CEITEC, Německo, Peking

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat