Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inteligentní blonďák? Firma z USA získala patent na děti na míru

Věda

  7:00
ŘÍM - Přeji si chlapečka, s modrýma očima, blonďáčka. A aby neměl dědičné choroby, aby byl inteligentní a také trochu atlet. Americká společnost 23andMe získala ve Spojených státech patent, který otevírá cestu k výběru "dětí na míru".
Děti (ilustrační foto).

Děti (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zákazníci, tedy budoucí rodiče, si budou moci vybrat spermie dárce tak, aby předurčovaly, že určité vlastnosti u dítěte vyniknou. Společnost se ale už vyjádřila, že zatím nechce svůj objev používat.

Pro zákazníky společnosti 23andMe, jedničky v oblasti osobní genetiky, to je jako hra: podle jakési kalkulačky lze zjistit, jak je pravděpodobné, aby jejich dítě mělo modré, hnědé či zelené oči. Název společnosti 23andMe naznačuje, že každý rodič předává svému dítěti 23 chromozomů. Podnik má podle listu Corriere della Sera 400.000 genomů, tedy veškeré genetické informace, uložené v DNA.

Dědičnost rodinných rysů

Firmu založila v roce 2006 v kalifornském Palo Alto Anne Wojcicková, která je manželkou spoluzakladatele Googlu Sergeyho Brina. Podnik nabízí osobní genetické testy, které lze objednat přes internet, a to za 99 dolarů (1860 korun). A jestliže dva klienti souhlasí se zveřejněním svého testu DNA, mohou využít kalkulátor dědičnosti rodinných rysů (Family Traits Inheritance Calculator). Patent, podaný v USA už v roce 2008, byl udělen teprve letos 24. září. Dlouho zůstal nepovšimnut, ale dnes se kolem něho rozpoutala bouřlivá diskuse.

Ve skutečnosti to není nic jiného, než další krok vpřed na cestě k vytvoření dítěte na míru. V podstatě stačí vybrat zárodečné buňky dárce (sperma), které ve spojení se zárodečnými buňkami příjemkyně (vajíčko) poskytnou na podkladě statistického výpočtu nejvyšší pravděpodobnost k získání požadovaného dítěte: ať už z biologického či estetického hlediska či chování. Patent ale neplatí v Evropě.

Není třeba se znepokojovat, uvádí společnost na svém blogu. "Když se podává žádost o vydání patentu, není zcela jasné, k čemu může technologie sloužit. Tehdy jsme pomýšleli na využití kalkulátoru na klinikách léčících neplodnost, zatímco dnes ho naši klienti využívají pro to, aby se dozvěděli, jaká bude nejpravděpodobnější barva vlasů jejich vlastního dítěte, nebo zda může být nesnášenlivé vůči laktóze," zdůraznila společnost.

Estetické plánování

Podezíravost však roste: společnost si dala patentovat metodu, která budoucím rodičům nabízí možnost zvolit si somatické rysy, jako je výška nebo barva očí, ale také zdravotní charakteristiky, jako je nízká pravděpodobnost náchylnosti k nádorům. Tato technika by také otevřela hranice velmi kontroverznímu "estetickému plánování". Žadatel by pouze zaškrtával v kolonkách s predispozicemi k nemocem, k dlouhověkosti, barvě očí nebo dalším čistě estetickým charakteristikám.

Technika určená k přivádění na svět dětí na míru je v každém případě mnohem složitější, vysvětlují v časopise Genetics in Medicine experti na bioetiku Sigrid Sterckx z Gentské univerzity a Heidi Howardová z Toulouské univerzity. S metodami genetické analýzy, které si americká společnost dala patentovat, by rodiče mohli jen zvyšovat pravděpodobnost, že vybrané charakteristiky dítěte se zdůrazní, uvádějí. Technologie k takovému druhu výběru však existuje a nyní patří společnosti 23andMe.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...