Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Geocaching – hra na lovce pokladů

Věda

  6:00
Navigační systém GPS lze využít k zábavným účelům a je při tom možné zažít i trochu dobrodružství, nevěříte? Seznamte se s populární hrou, která má mnoho příznivců po celém světě a vydejte se na lov pokladů.

Pro geocaching budete kromě GPSky potřebovat rovněž dobré orientační schopnosti. foto: MioReprofoto

Geocaching je novodobá turistická hra, při níž hledáte na neznámém místě schránku – cache (keš), kterou tam dříve někdo uložil. Informace, kde se nachází, jsou zveřejněny na internetu souřadnicemi a vaším cílem je objevit ji za pomoci GPS navigátoru. Ukrytá schránka zahrnuje spoustu předmětů a vy coby úspěšný nálezce si odtud máte možnost něco odnést, ovšem výměnou za jiný vložený předmět. O svých eskapádách pak můžete vyprávět na stránkách zaměřených na geocaching, např. www.geocaching.cz a www.poklady.com. Geocaching má také v Česku svou internetovou encyklopedii – wiki.geocaching.cz – kde se můžete dočíst veškeré informace o tom, jak se stát správným geocacherem a spoustu dalších zajímavostí o této hře.

Jak vznikl geocaching?
Na počátku geocachingu stálo rozhodnutí vlády Spojených států odstranit umělou odchylku přidávanou do signálu GPS, čímž se zvýšila přesnost satelitního systému na několik metrů. To se stalo 1. května 2000 a druhý den nato jistý Dave Ulmer publikoval na Usenetu informaci o možné celosvětové hře Stash Game – původní název pro geocaching. Další den vytvořil první cache a její souřadnice umístil na internetu. Od této doby začala obliba geocachingu vzrůstat a dnes je po celém světě několik set tisíc schránek, z toho zhruba 6 tisíc se nachází v České republice.

Základní vybavení
První podmínkou pro geocaching je přístup k internetu, aby bylo vůbec možné dozvědět se o místech, kde se keše nacházejí, a zjistit jejich přesné souřadnice. Informace o pokladech lze získat po registraci na stránkách www.geocaching.com. Zde je možné vyhledávat cache podle zemí včetně České republiky a dalších mnoha kritérií. U českých keší jsou uvedeny i odkazy na portál mapy.cz, podle nichž si snadno uděláte představu, v jakých místech se daný poklad nachází. Pátrat po něm samozřejmě můžete i v případě, pokud žádné GPS zařízení nevlastníte, je to ale o dost těžší a postrádá to své kouzlo.

Pro geocaching byste tedy měli být tedy vybaveni GPS přijímačem, nejlépe turistickým navigátorem. Ideálním prostředkem je i mobilní telefon nebo kapesní počítač s vhodným softwarem. Důležité je, aby program uměl vyhledávat body podle zadaných souřadnic a zobrazoval kompas se šipkou, která vás nasměruje k cíli. Naopak zcela nevhodné jsou klasické autonavigátory, které tuto funkci neumí a pátrání s nimi po pokladu je velice obtížné.

Kdo hledá, najde
Věnujete-li přípravě dostatek času a pečlivě si prostudujete všechny dostupné informace, jak se dá ke keši dostat, měli byste být úspěšní. Záleží hlavně na složitosti terénu a skrýši, které bývají na oficiálních stránkách označeny jednou až pěti hvězdičkami. Velikost schránky je různá, od malých krabiček až po větší truhly. Tvoří je pevný obal, aby byly chráněny před přírodními vlivy. A co vše ve schránce najdete? Většinou se jedná o drobné předměty – figurky, mince atd. Jako úspěšný nálezce si můžete jednu věc vzít, na oplátku však musíte vložit něco svého. Důležitou součástí je také tzv. logbook – zápisník, do něhož zapíšete datum a čas svého nálezu a krátkou poznámku například o zážitku při hledání.


Pokud vás tato hra zaujala, určitě navštivte v článku zmíněné internetové stránky. Dozvíte se zde spoustu informací o typech keší, dalších pravidlech i zkušenostech zběhlých geocacherů.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...