Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novodobá bitva u Lipan. Stratokešky spadly z nebe: Máme ji!

Magazín

  6:00
PRAHA - V sobotu 25. října se obyvatelé středočeských Lipan nestačí divit. Místo oběda nevěřícně sledují, jak v okolí obce parkují desítky automobilů, některé osazené anténami. Vesnicí projíždějí kolony, spousta lidí třímá v ruce mobilní telefon a kouká do nebe. Experiment stratocaching vrcholí.

Otto Šleger - člen mobilního týmu Eset foto:  František Vlček, Lidové noviny

Co je to stratocaching?

Stratocaching je jedinečný český vědecký experiment a zároveň dobrodružná hra pro širokou veřejnost, spočívající v hledání předmětů (stratokeší) vypuštěných ze stratosférického balonu ve výšce 30 kilometrů nad zemí. Jedná se o kombinaci dvou populárních aktivit: geocachingu a stratosférického balonového létání. Letos se uskutečnil již druhý ročník, který nemá ve světě obdoby.

Jak může účastník hry přihlásit svůj nález?

Jediným způsobem je mobilní aplikace Stratocaching pro systémy na bázi Windows Phone, Android a iOS. Každá stratokeš nese unikátní QR kód, který účastník na místě pomocí aplikace odešle organizátorům a automaticky se tak zařadí mezi nálezce.

Co je to stratokeš (semínko)?

Stratokeš ESET

Létající kapsle ve tvaru velkého javorového semínka (celkem 12), která se vypustí při letu ve stratosféře, kam vystoupá zavěšená pod balonem, z technologicky vyspělé a zároveň krásné gondoly (Dropionu), která při zpáteční cestě klesá na padáku. Elektronický systém Dropionu kontroluje průběh letu, vysílá na internet data o poloze, a navíc zajišťuje přímý přenos videa. Nalezení gondoly po dopadu na zem však není předmětem veřejné hry.

Stratokeš měří 40 centimetrů, váží necelých 90 gramů a při dopadu na zem oznámí svou polohu všem přihlášeným účastníkům veřejné hry. Každá má svůj mobilní tým, který má v místě dopadu vyhodnotit situaci, popřípadě přesunout „semínko“ na přístupnější a bezpečnější místo. V jednom z mobilních týmů byl i layoutér Lidových novin a aktivní hráč celosvětové hry geocaching Otto Šleger.

25. října 10.00 meteorologická stanice Libuš

Balon nesousí Dropion

Sonda Dropion před startem

Právě je z hangáru vytažen stratosférický balon a z řídicího centra je přinášena překrásná gondola Dropion i s 12 semínky – stratokešemi – na palubě. Začína montáž Dropionu na balon.

10.30 meteorologická stanice Libuš

Kontrola všech systémů Dropionu a aktivace GPS technologií na stratokeších.

11.00 meteorologická stanice Libuš

Opět, již po několikáté, je odložen start Dropionu, stratokeše se nechtějí přihlásit. Technici žádají přihlížející stovku diváků o vypnutí mobilních telefonů nebo přepnutí do letového režimu.

11.13 meteorologická stanice Libuš

Start sondy nesoucí stratocash

Všechny systémy jsou funkční, startu nic nebrání. Z řídicího centra v Libuši přichází povel ke startu Dropionu. Začínáme hlasitě odpočítávat. deset, devět, osm… jedna, start. Mohutný stratosférický balon prudce nabírá výšku. Dropion odlétá! Šťastnou cestu. Za pár minut mizí přihlížejícím v mracích.

11.30 meteorologická stanice Libuš

12 mobilních týmů

12 mobilních týmů dostává poslední instrukce o dopadu ranní meteosondy, která byla vypuštěna v 8 hodin a dopadla u středočeské vesnice Vitice. Dropion sedne o dvě hodiny později jen dva kilometry dál na východ. Přebíráme zapečetěné obálky s náhradním QR kódem pro případ, že by stratokeš skončila na věži kostela nebo dopadla doprostřed solární elektrárny apod. Některé týmy mají v autech i speciální vybavení, jako je lezecká výbava, rozkládací žebříky nebo nafukovací člun. Počítáme se vším. Poslední společné foto, nasedáme do aut a vyrážíme směr Kouřim.

12.36 18 km na dálnici D11

Zatímco náš mobilní tým č. 5 Eset, sjíždí na sjezdu 18 z dálnice D11, Dropion je ve výšce 21 kilometrů, venkovní teplota je -61 °C, uvnitř Dropionu díky eletrickému vytápění včetně semínek -25 °C.

Tým řídícího centra a nalezené stratokešky
Silnice do Lipan
Mobilní tým číslo 5
Otto Šleger - člen mobilního týmu Eset

12.54 Náměstí v Kouřimi

Zde se setkáváme s dalšimi třemi mobilními týmy a čekáme jak na sponzora našeho semínka, který jel do Kouřimi po vlastní ose a několikrát musel za cenu porušení dopravních předpisů setřást pronásledovatele z řad hráčů, tak na první zprávy a údaje z řídicího centra letu ve Slaném. Centrum má na starosti všech dvanáct stratokeší od odpoutání z Dropionu, který právě dosáhl výšky 29 kilometrů a stále stoupá.

13.00 Řídicí centrum letu ve Slaném – Gymnázium V. B. T., Laborky.cz

V řídicím centru je 12 počítačů včetně 12 operátorů ­– dětí ve věku 14 až 15 let –, kteří sledují semínka od odpoutání a komunikují s mobilními týmy o jejich poloze. Napětí se zvyšuje. Semínka se stále neodpoutala.

13.01 Řídicí centrum letu ve Slaném – Gymnázium V. B. T., Laborky.cz

Řídící středisko ve Slaném

Řídící středisko ve Slaném

Je to tady. „Semínka“ vypadla. „Semínko“ Axis nabralo rychlost 60 km/h a klesá. Je ve výšce 25 km. Ostatní zatím mlčí, včetně našeho Esetu.

13.10 Náměstí v Kouřimi

Konečně zazvoní mobil a Simona, operátorka našeho „semínka“ Eset, nám udává první GPS souřadnice, zatím však pouze jiného z dvanácti Axisu, které má rychlost 70 km/h a je v 11 kilometrech. Opouštíme Kouřim a jedeme směrem k Lipanům.

13.26 Východně od Lipan

Další, již asi desáté, zastavení naší kolony, další kontakt do Slaného, dostáváme potvrzení, že všechna „semínka“ opustila Dropion a klesají k zemi. Stále vysílá pouze Axis. Brzy by se měla ohlásit čtyři GSM semínka (touto technologií je vybaven i náš Eset), která se ozvou až ve chvíli, kdy sestoupí do výšky, kde zachytí mobilní signál.

13.40 Obec Lipany

Eset stále mlčí. Napětí by se dalo krájet. Naše kolona čtyř mobilních týmů a sponzora se blíží k obci Lipany. Zde se již nalézá přes 50 zaparkovaných automobilů. Jakmile projíždíme kolem nich, hromadně nastupují a Lipany projíždí kolona asi 30 vozidel. Místní se nestačí divit.

13.50 Severně od Lipan

V tuto chvíli je ve hře registrováno celkem 10 315 hledačů. Tak ať vám přeje štěstí, říká Simona ze Slaného. „Semínka“ stále mlčí.

13.55 Pole u Lipan

Dopad stratocache poblíž Lipan

Míjíme dopad Dropionu. Zní to trochu nešťastně, ale Dropion leží v poli v blízkosti Lipan. Vypadá to symbolicky, ale neměli bychom zapomenout, že bitva u Lipan znamenala porážku jen z hlediska husitského hnutí, ne českého národa jako celku. Někde tady musely dopadnout stratokeše.

14.05 Pole u Lipan

Simča sděluje, že přesto, že Eset nevysílá signál, má už tři nálezce. Dostáváme přesné souřadnice a běžíme na „bitevní pole“.

14.07 Pole u Lipan

Otto Šleger - člen mobilního týmu Eset

Máme ji. A hned dvě semínka u sebe. JOBs a Eset. Je to úžasný pocit, držet v ruce stratokeš, která spadla z výšky 30 kilometrů nad zemí. Skáčeme radostí jako malí kluci, včetně sponzorů této stratokeše, pokud nám to dovolují boty obalené bahnem. Na místě vyhodnocujeme situaci. V okolí je přes 600 hráčů a další přijíždějí. Voláme řídicí centrum ve Slaném a žádáme o povolení přesunout „semínka“ na silnici spojující kolínskou dvanáctku s Lipany. Obratem dostáváme souhlas.

14.10 Silnice do Lipan

Mobilní tým číslo 5

Do Slaného letí éterem nová poloha 10 „semínek“, která jsou v tuto chvíli nalezena. FPV a LoRa se stále nehlásí.

14.30 Silnice do Lipan

Silnice do Lipan

Výpadek mobilní sítě u Lipan, která nebyla na takový nápor „kačerů“ připravena. U Lipan je zácpa, jaká tady naposledy byla před 580 lety. Silnice je pomalu neprůjezdná. Mobilní týmy mají co dělat, aby donutily hráče parkovat pouze na jedné straně a udržely tuto komunikaci průjezdnou.

14.36 Řídicí centrum letu ve Slaném – Gymnázium V. B. T., Laborky.cz

Registrujeme v tuto chvíli 345 nálezů (naskenovaných QR kódů) a další se přihlašují. Stále ještě je o co hrát, všechny kešky nalezeny nejsou. FPV a LoRa se stále nehlásí.

15.25 Silnice do Lipan

Mobilní tým FPV dostává souřadnice 11. stratokeše a vyjíždí na místo nálezu. Už jen LoRa. Ozve se?

16.00 Silnice do Lipan

Mobilní týmy dostávají příkaz naložit „semínka“ a odvézt je do řídicího centra letu ve Slaném. Ale ještě stále přijíždějí opozdilci, a tak je k vidění, jak mobilní tým stahuje okno a ukazuje stratokeš z auta.

16.10 Kolínská silnice směr Praha

Poslední hovor s řídicím centrem a následuje přesun do Slaného. LoRa je stále nezvěstná, pravděpodobné místo dopadu je v kukuřičném poli.

17.15 Řídicí centrum letu ve Slaném – Gymnázium V. B. T., Laborky.cz

Řídící centrum a nalezené stratocachky

Za ohromného jásotu přivážíme jednotlivá „semínka“ do řídicího centra, poslední foto celého týmu ve Slaném včetně 11 stratokeší a je konec hry. Ale pozor! Jediné „semínko“ LoRa je stále ve hře. Možná čeká právě na vás…

Autor: