Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Hovory podle studie jen zřídka končí, kdy chceme

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Chcete někomu zavolat, jen abyste mu řekli, že ho máte rádi - ale jak dlouhou dobu byste měli rozhovorem strávit? Podle nové studie každá konverzace bez ohledu na to, s kým mluvíme, anebo o čem mluvíme, končí jen zřídka ve chvíli, kdy ji chtějí ukončit oba účastníci, napsal zpravodajský server The Guardian.

V době, kdy kvůli dlouhým obdobím společenské izolace upadá znepokojivý počet lidí do samoty, je udržování vzájemných kontaktů čím dál tím důležitější.

Vědci ze Spojených států analyzovali téměř tisícovku rozhovorů mezi příbuznými a přáteli, i mezi naprosto cizími lidmi. A zjistili, že ať už jde o krátký hovor nebo dlouhou diskusi obsahující prázdné tlachání nebo řešící závažné záležitosti, když spolu dva lidé mluví, jeden prakticky vždy chce skončit dřív než ten druhý.

Rozhovory v podstatě nikdy nekončí, když chtějí oba jedinci, a když jsou na to připravení. Rozdíl mezi tím, co tito dva lidé chtějí, a tím, co dostanou, obvykle představuje zhruba polovinu délky konverzace, zjistili autoři studie.

„O kolik spojení a souznění svět každý den přichází jednoduše proto, že stovky milionů lidí nepoznají, že si jejich protějšek chce ještě povídat, a proto ukončí rozhovor předčasně? A kolik lidí žije život v tichém zoufalství jednoduše proto, že se odcizí svým konverzačním partnerům, protože nikdy nevědí, kdy je čas se rozloučit?“ napsali autoři v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ať už je povaha vzájemného vztahu jakákoli, intimní či nikoli, jednotlivci se stejnou pravděpodobností tají informaci, kdy chtějí ukončit rozhovor, zjistili vědci. Toto zjištění připisují laskavosti při hovoru s příbuznými a přáteli, a zdvořilosti v případě cizích lidí.

Tento výzkum naznačuje, že lidé mají tendenci nebýt v komunikaci upřímní, řekl Paul Dolan, profesor behaviorálních věd Londýnské školy ekonomie a politických věd (LSE).

Telefonování (ilustrační foto)

„Správně nakládat se svými očekáváními je jednou z klíčových složek štěstí. Věci se často rozklíží, když nejsme schopni někomu správně sdělit svá očekávání. Zdráhám se vám říct, že mám na rozhovor s vámi jen dvacet minut, protože nechci být hrubý. Ale ve skutečnosti se tím pro oba rozhovor podstatně zlepší, protože známe pravidla,“ řekl Dolan.

„Myslím, že si lidé podobné upřímnosti cení víc, než si myslíme. V této oblasti panují mylné předpoklady. Nemůžeme dosáhnout rovnováhy, jaké bychom chtěli a mohli, protože si přejeme, aby nám lidé podobné věci říkali, ale sami jim to říci nechceme,“ dodal.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...