Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HYDEPARK: Akademičtí pracovníci se málo vzdělávají

Věda

  7:00
Vážení čtenáři Akademie, poprvé přinášíme novou rubriku s názvem Hyde Park. Chceme v ní dávat slovo lidem z vysokoškolského prostředí, aby prezentovali své názory a reflektovali témata, která se vysokých škol týkají. Jako první dostala prostor rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová.
Studenti - ilustrační foto

Studenti - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Aktuální ekonomická krize se pochopitelně dotýká i vysokých škol. Situace je o to složitější, že v ČR navíc dojde v horizontu několika málo let k významnému poklesu počtu "čerstvých“ maturantů. Nejefektivnějším způsobem reakce na krizi jsou, domnívám se, efektivní investice.

Tedy investice do rozvoje vlastní kvality, potažmo do rozvoje potenciálu zaměstnanců. Jinak řečeno, cestou může být koncept učící se organizace. A co vysoké školy? Pokud existuje představa, že právě z povahy organizace, jakou je univerzita, apriorně vyplývá, že bude mít i vysokou afinitu k učení se, je to představa přinejmenším naivní.

Právě proto, že akademičtí pracovníci jsou vysoce kvalifikovaní, sklon racionalizovat si život nízkou aspirací na osobní odborný rozvoj je i tady přece jen velmi častý.

Navíc i za předpokladu, že by všichni vysokoškolští pedagogové velmi intenzivně a soustavně usilovali o své sebevzdělávání, byla by to vždy jen sestava „učících se“ jednotlivců, ale nikoliv „učící se univerzita“. Učící se organizaci vždy interpretujeme v kontextu s pojmy vzdělanostní společnost a celoživotní vzdělávání.

Své názory zasílejte na adresu akademie@lidovky.cz

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!