Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Italové prý turínské plátno ukryli za války před Hitlerem

Věda

  12:54
ŘÍM - Hlavním důvodem, proč bylo slavné turínské plátno za druhé světové války uschováno v jihoitalském opatství Montevergine, prý bylo zachránit ho před Adolfem Hitlerem, ne před bombardováním, jak se doposud tvrdilo.

Turínské plátno foto: Reprofoto

Nacistický vůdce, který se zajímal o esoteriku a okultní vědy, po této vzácné relikvii s údajným otiskem podoby Ježíše Krista nepředstavitelně toužil. Napsala to agentura ANSA.

Turínské plátno bylo v tajnosti převezeno do svatostánku v opatství Montevergine na přímé nařízení vládnoucího italského rodu Savojských a Vatikánu. Oficiální verze říkala, že má být ochráněno před bombardováním v Turíně. Ve skutečnosti bylo převezeno do úkrytu před Hitlerem, který jím byl zjevně posedlý.

"Když v roce 1938 navštívil Itálii, lidé z jeho nejbližšího okruhu se tu vytrvale snažili vyzvědět nejrůznější informace ohledně turínského plátna," řekl benediktýnský mnich z opatství Montevergine Andrea Davide Cardin v rozhovoru pro časopis Diva e Donna.

V roce 1943 pak němečtí vojáci prohledávali i kostel v Montevergine. Mnichové tehdy předstírali, že se zaníceně modlí a nevnímají okolní svět. Vlastními těly tak ochránili oltář, v němž byla relikvie skryta. Jen díky tomu ji Němci neobjevili.

"V roce 1946 se opět vrátila do Turína, jak nařídil (poslední italský král) Umberto II. Savojský a je dodnes uschována ve zdejší katedrále," vzpomínal Cardin.

Vzácné turínské plátno si v katedrále mohou zájemci prohlédnout od 10. dubna do 23. května v rámci zvláštní výstavy. Veřejnost ho uvidí poprvé od jeho nejnovější restaurace v roce 2002. Za posledních 100 let ho veřejnost mohla spatřit jen pětkrát. Očekává se, že výstava přiláká asi dva miliony návštěvníků z celého světa.

Na plátně je podoba vysokého dlouhovlasého muže, který má na boku, chodidlech a zápěstích patrné krvavé rány. Autenticita turínského plátna zůstává nevyřešenou otázkou. Experti zatím nedokázali plátno datovat ani přesně určit, jak byl otisk proveden.

V roce 1988 použil mezinárodní tým vědců na určení stáří plátna radiokarbonovou metodu. Usoudili tehdy, že látka pochází z doby mezi lety 1260 až 1390 a jde tedy o obdivuhodný padělek ze středověku.

Další vědci to zpochybnili především kvůli znečištění vzorku, které prý výsledky mohlo ovlivnit. V roce 1999 jiná skupina expertů umístila plátno do 7. století.

Studie publikovaná o šest let později v mezinárodním vědeckém časopise Thermonautica Acta zase uvedla, že plátno je staré 1300 až 3000 let, a ostře kritizovala výsledky z roku 1988. Autor této studie Raymond Rogers například napsal, že v roce 1988 byly pro testování použity nepůvodní kousky látky - údajně záplaty z novějšího plátna.

Předpokládá se, že turínské plátno vystřídalo mnoho míst a majitelů, než se ve 14. století dostalo do Francie. Francouzské klarisky ho pak po mnoho let opatrovaly v jednom ze svých klášterů. V roce 1532 však plátno poškodil požár. Jeptišky se potom snažily vzácnou relikvii opravit a přišily na ni asi 30 záplat.

V roce 1578 plátno získal turínský arcibiskup od dynastie Savojských a od té doby je ve zdejší katedrále.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!