Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Jak se uplatní absolventi? Exkluzivní žebříček vysokých škol

Absolventka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absolventka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Na vysoké školy nyní odchází třikrát víc lidí než před deseti lety. Najdou všichni práci? Starosti si nemusejí dělat medici. Hůř jsou na tom naopak třeba absolventi zemědělských oborů.

České vysoké školství zaznamenalo v posledních letech obrovský nárůst přijímaných studentů. Výrazně se ovšem změnil i počet absolventů. Dnes je jich téměř třikrát tolik než před devíti lety. V roce 2011 to bylo už přes 80 tisíc, což o 5,5 tisíce převyšuje počet absolventů v roce 2010.

ČTĚTE TAKÉ:

V několika předchozích letech se nárůsty každoročně pohybovaly dokonce kolem deseti tisíc. Převážně to způsobili absolventi bakalářského studia, z nichž však zhruba tři čtvrtiny pokračují v navazujícím magisterském studiu, a jejich přechod na trh práce se tak o pár let oddaluje.

Míra nezaměstnanosti absolventů se zvýšila kvůli krizi

Až do roku 2008 se zaměstnatelnost absolventů vysokých škol stále zlepšovala. Kvůli ekonomické krizi to však již neplatí. Ještě v roce 2008 bylo půl roku až rok po ukončení studia nezaměstnaných pouze necelých 2,4 procenta absolventů. Poté se však začala míra nezaměstnanosti absolventů vysokých škol postupně zvyšovat, takže v roce 2011 už přesáhla 4,5 procenta.

Do značné míry je to způsobeno všeobecným vývojem na pracovním trhu a celkovými změnami v míře nezaměstnanosti. Přitom dopady na vysokoškoláky se nijak zvlášť neliší od dopadů na mladé lidi s nižším vzděláním. Až na to, že u absolventů vysokých škol se projevily o něco později.

Kompletní žebříček vysokých škol včetně šancí na přijetí vyšel v pátečních Lidových novinách, které si můžete přečíst ve svém iPadu či iPhonu.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....