Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jaký byl rok 2007 ve světě techniky?

Věda

  6:00
Blížící se konec roku je vždy dobrou příležitostí k ohlédnutí se zpět. Co nového přinesl zanedlouho končící rok? Jaké nové trendy určují budoucnost a co naopak skončí zapomenuto?

Vývoj techniky kráčí nezadržitelně kupředu. foto: Siemens Reprofoto

Rok navigací
Už loňské Vánoce byly typické tím, že spousta řidičů našla pod stromečkem nový navigátor, ty techničtěji zdatnější si ho sami nainstalovali do chytrého mobilního telefonu nebo kapesního počítače. Takže zatímco byla dříve „mluvící auta“ radící řidiči, kdy má odbočit, záležitostí pro horních deset tisíc, dnes je tato výbava mnohem rozšířenější a nejspíše ještě bude.

Zvláště někteří výrobci mobilů tento trend vycítili velice dobře a začínají GPS čipy integrovat do svých produktů, stejně tak jako patřičný software. Jako takovou třešinku na dortu pak můžeme vidět akvizici producentů mapových podkladů Navteq výrobcem mobilů Nokií.

Rok Google
Neuplyne prakticky týden, abychom nepsali o nějaké nové službě od Google či jejím zásadním vylepšení. Google tak neznamená už jen synonymum pro nejpoužívanější vyhledávač, ale prakticky pro všechno, co nějakým způsobem souvisí s internetem.

Po otevření české pobočky Google navíc máme většinu služeb lokalizovanou do rodného jazyka a také dávno neplatí, že jejich používání je omezeno pouze na Američany. Doufejme, že tento vstřícný přístup se bude i nadále rozvíjet.

Rok on-line aplikací
I díky Google jsme se dočkali rozmachu on-line aplikací. Ty vypadají jako klasické (např. Word, Excel atd.), mají sice jen ty nejzákladnější funkce, ale výhodu ve své internetové povaze. Pro jejich provozování vám stačí pouze internetový prohlížeč a připojení k síti. Pak můžete na jednom dokumentu zároveň pracovat s několika kolegy najednou bez ohledu na vaši geografickou vzdálenost. To vše navíc zdarma.

Nejznámějším provozovatelem je už zmiňovaný Google, vlastní řešení provozují nebo chystají i jiné společnosti; příští rok bychom se mohli dočkat třeba takového Photoshopu on-line.

Rok malých a levných zařízení
Výrobci elektroniky konečně pochopili, že krom neustálého navyšování výkonu a přidávání nových funkcí si lze vytknout i jinou metu – udělat výrobek co nejlevnější a přiblížit ho co nejširším masám třeba i zákazníků z rozvojových zemí. Dobře to pochopila Motorola a přišla s Motofone – mobilem, který na jedno nabití vydrží víc jak tři týdny a v současnosti se prodává za necelých 800 korun (za nový přístroj bez úvazku).

Pozadu nechtějí zůstat ani výrobci počítačů. Dlouho se píše o „stodolarovém notebooku“ pro děti z rozvojových zemí, který by měl jít nabíjet točením kliky. Jeho předpokládaná cena se však neustále navyšuje a termín uvedení oddaluje. Naopak takový Asus Eee přichází s podobným konceptem (malý a lehký notebook s minimální výbavou a cenou), navíc se už začíná prodávat. Vzhledem k popularitě, jakou zaznamenal, lze předpokládat, že se brzy přidají i další výrobci.

Rok iPhone
I když vás mobilní telefony nijak zvlášť nezajímají a ani nevíte, jaký model nosíte v kapse, nejspíše vám neunikla hysterie, která se strhla kolem iPhone – prvního mobilního telefonu od Apple. Spekulovalo se o něm už dlouhé roky a když se objevil, vyvolal doslova bouři. V první den prodeje stály před prodejnami po celých Spojených státech dlouhé fronty a prodaly se statisíce přístrojů během pár hodin.

Obdobné šílenství ho následuje i při příchodu na starý kontinent: vedou se zde kvůli němu soudní pře a čísla prodejů překonávají všechna očekávání. To vše kvůli telefonu, který je debutem svého výrobce. Zavedené značky se cítí ohroženy novátorským přístupem k ovládání a narychlo vymýšlejí vlastní koncepty, která však mnohdy iPhone jen napodobují. Uvidíme, s čím novým Apple přijde v budoucnu.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...