Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Japonci poprvé nafilmovali obří krakatici

Věda

  17:04
TOKIO - Japonští vědci možná poprvé v historii nafilmovali největšího bezobratlého živočicha krakatici obrovskou. První fotografie tohoto zvířete se objevila před rokem. Krakatice žije ve velké hloubce a je potravou vorvaňů.

Krakatice. foto: ČTK

Možná vůbec poprvé v historii se vědcům podařilo nafilmovat krakatici obrovskou. Japonský výzkumný tým zachytil asi sedm metrů dlouhého živočicha na kameru na mořské hladině krátce před tím, než ho ulovil, informovala dnes agentura AP.

Podle vyjádření japonských expertů žije krakatic ve světových mořích zřejmě víc, než se dosud předpokládalo. Krakatice vážící 50 kilogramů byla polapena u ostrova Čičidžima asi 960 kilometrů jižně od Tokia 4. prosince a při odchytu zemřela.

"Domníváme se, že je to poprvé, co se někomu podařilo úspěšně natočit na kameru živou krakatici obrovskou," uvedl šéf výzkumného týmu Cunemi Kubodera z
japonského národního přírodovědeckého muzea. "Myslím si, že teď, když víme, kde je najít, můžeme být úspěšnější při jejich studiu," dodal.

K ulovení krakatice byla použita jako návnada menší chobotnice. "Na palubu lodi krakatici táhli dva muži. Jednou se jim vysmekla, což jí mohlo způsobit zranění, jimž poté podlehla," sdělil Kubodera. Jednalo se o nedospělou samici krakatice obrovské, která byla na poměry docela malá. "Nejdelší zaznamenaná krakatice obrovská měřila 18 metrů," upozornil Kubodera.

Japonští vědci podnikají do oblasti expedice již tři roky, teprve po dvou letech ale přišli s krakaticí do kontaktu. Loni tým jedno ze zvířat vyfotografoval v jeho  přirozeném životním prostředí, také v tomto případě prý šlo o vůbec první fotografii. Krakatice obrovská je největším bezobratlým živočichem světa, připomíná agentura AP. Vzhledem k tomu, že žije ve velké hloubce v oceánech, byla dlouho opředena různými mýty.

Do zveřejnění snímků Kuboderova týmu se většina vědeckých studií o tomto stvoření zakládala na nálezech neúplně zachovalých mrtvých těl krakatic, jež vyplavila voda na břeh či které se našly v zažívacím traktu velryb nebo velkých žraloků.

Kubodera také sdělil, že ho ke krakatici dovedly právě velryby. "Krakatice obrovské jsou hlavním zdrojem potravy vorvaňů obrovských," řekl dále Kubodera. Soudě podle množství velryb, které se krakaticemi živí, nachází se v mořích zřejmě více krakatic obrovských, než se doposud předpokládalo.

"Vorvani obrovští potřebují 500 až 1000 kilogramů potravy denně... Usuzuje se, že je jich asi 200.000, což by však znamenalo, že nemají moc velkou šanci krakatici najít. Nemyslím si, že krakaticím hrozí vyhynutí," dodal. Po nafilmování krakatice je prý Kuboderovým cílem další zkoumání zvyků tohoto stvoření v jeho přirozeném prostředí v hloubce kolem 650 metrů.

Autoři: ,

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč