• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Moře | foto: Reprofoto

Prvá ryba... Druhá ryba

Věda
  •   10:19
PRAHA - Země začíná být lidem v mnoha ohledech malá, to však neznamená, že by byla celá popsána a známá. Lidská neznalost je největší ve vztahu k oceánům a mořím, především jejich hlubším částem.

Přitom právě hluboké oceány pokrývají největší část rozlohy naší planety. Vyhnat mořské lvy z bílých míst současných map se snaží ambiciózní program nazvaný Census of Marine Life (Sčítání života v mořích).

Jeho cíl je definován prostě. Jesse Ausubelová, která je spoluautorkou celého nápadu a působí v nadaci Alfréda P. Sloana (jeden z partnerů podmořského sčítání lidu), s americkým nezřízeným optimismem říká, že cílem vší snahy je zjistit, „co žilo, žije a bude žít v oceánech.“ Takové cíle samozřejmě vyžadují mimořádné prostředky. Sčítání mořského života je naplánováno na deset let: osm let výzkumných expedic (2000 až 2008) a další dva roky analýzy nálezů. Projekt se ale na plné obrátky rozjel až letos a největší podíl terénních prací proběhne během dalších dvou let.

Aktivita se také neomezuje na jeden výzkumný tým: letos v rámci projektu proběhlo nebo ještě probíhá 20 expedic, na kterých se podíleli odborníci z 80 zemí světa. Jejich údaje se mají proměnit v databázi, která má zpřístupnit dostupné údaje o ekologii moří (výskytu jednotlivých organismů a charakteristických znacích jejich DNA, která umožní vědcům rychlé srovnání se vzorkem odebraným v terénu) i fyzikální údaje, jako je teplota vody, slanost apod. Vše má být samozřejmě přístupné na internetu. Zatím jen částečná databáze se nalézá na stránkách www.iobis.org.

Údaje má doplňovat i databáze shrnující starší pozorování moří a mořského života, která má poskytnout historickou perspektivu. Jako v případě pirátských deníků, o jejichž využívání při vědecké práci LN informovaly nedávno.

Práci zrychluje rozvoj zobrazovací a počítačové techniky. Například satelity umožňují sledovat nejen pohyb planktonu, ale třeba i označkovaných mořských organismů od žraloků a olihní po lvouny a albatrosy.

V rámci sčítání bylo za letošní rok objeveno přibližně 500 nových druhů organismů a tak se nemůže nikdo divit prohlášení vědecké komise projektu, podle kterého se každá výzkumná loď vrací s novými divy oceánu. S návratem každého dalšího plavidla je také jasnější, že nás v příštích letech čekají další objevy.



Plav, plav, ale sčítání neutečeš

Hluboké oceány připomínají kouzelnou skříňku. Vědci ji odemkli teprve nedávno, a tak není divu, že velká část nových objevů v rámci projektu sčítání života v mořích pochází právě z hloubek větších než několik set metrů.

Autor: