Jako první provedl lobotomii slavný portugalský lékař Antonió Egas Moniz, které ho inspirovali kolegové na Londýnském neurologickém kongresu. V roce 1935 na něm Carlye Jacobson a John Fulton prezentovali výsledky chirurgického přerušení nervových spojů mezi čelními laloky a limbickým systémem opičí samičky. Výrazně tak omezili její agresivní projevy. A Moniz začal uvažovat o tom, jestli by podobná léčba nefungovala i u lidí.
Nobelova cenaV roce 1949 byl za objev lobotomie a založení neurochirurgie vyznamenán Antonió Egas Moniz Nobelovou cenou. |
První pokusnou pacientkou Monize se stala třiašedesátiletá bývalá prostitutka trpící těžkými depresemi a úzkostnými stavy. Lékař ji dvěma otvory, které do lebky vyvrtal, vpravil do mozku dávku alkoholu. Deprese ustaly. Moniz podrobil operaci dalších dvacet pacientů. Místo alkoholu ale dvěma noži oddělil čelní lalok od zbytku sousední mozkové tkáně. Výsledky vypadaly nadějně a portugalský lékař o něm informoval veřejnost. Sedm zcela vyléčeno, sedm pocítilo částečné zlepšení a zbylých šest zůstalo beze změn.
Lobotomie se hojně prováděla především ve Spojených státech amerických. Zde se jí ujali dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts. Operaci prováděli bez vrtání. K čelnímu laloku se dostávali přes kost oční jamky. A došli ke stejným výsledkům jako Moniz. Lobotomií se začaly léčit deprese, úzkosti, halucinace, ale i schizofrenie či hyperaktivita.
Ztráta emocí
Operovaným lidem často příznaky duševních chorob odezněly, ale přišly také o svou osobnost. Nebyli schopni cítit emoce, či se projevovat. Většinou se u nich také objevila epilepsie. Přes veškerou kontroverzi se lobotomie používala dlouhá léta. Odhaduje se, že ji podstoupilo až 70 tisíc pacientů. Poslední lobotomie byla provedena v roce 1986 ve Francii.