Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Má počasí vliv na naše zdraví? Vědci stále tápou

Zdraví

  6:30
Způsobuje vlhko artritidu? Mohou posuny tlaku vzduchu způsobit bolest hlavy? Má teplota vliv na pohlaví dítěte? David Robson z BBC hledal odpovědi a přišel s překvapujícími fakty.
Penzista (ilustrační foto)

Penzista (ilustrační foto) foto: Shutterstock

 V roce 2013 přišli neurovědci s objevem, který se stal jedním z nejzvláštnějších v historii medicíny: muž, který dokáže cítit počasí. Přicházející bouře se podle něj vyznačuje nesnesitelným pachem exkrementů skunka v kombinaci s cibulí. Vědci byli na rozpacích, jak tohle podivuhodné tušení vysvětlit.

Většině z nás však naštěští tento nevděčný talent chybí. Z druhé strany to vypadá, že i drobné změny v atmosféře mohou způsobit změny v našem těle. Zatímco vědci musejí tuto teorii teprve potvrdit, prozatimní zjištění jsou fascinující. 

Déšť způsobuje revmatismus
Navzdory neoficiálním zprávám, že déšť určitě zapřičiňuje trápení s klouby, jsou důkazy pro tuto teorii jasné asi jako léto v Británii. Odborná práce, publikovaná v roce 2011 a vycházející z devíti doposud zhotovených studií, dokazuje, že neexistuje vliv počasí na příznaky revmatoidní artritidy. 

Je tedy pravděpodobné, že tato teorie vznikla spíš v hlavách samotných pacientů. Pokud jsou přesvědčeni, že jim deštivé počasí způsobuje bolesti kloubů, zaměří se na to a jakmile přijde další přeháňka, uvědomí si, že by jim vlastně nemělo být dobře. 

Avšak ani tak se nejedná o uzavřený případ a další studie nejspíš nebudou souhlasit. Je možné, že zmatek vyvolávají další faktory, které nejsou vzaty v úvahu: oblečení pacientů a také to, zda jsou v době deště uvnitř či venku.

Pokles tlaku přináší bolesti hlavy

Cítíte se pod psa a máte dojem, že vám praskne tlakem hlava? To proto, že na naší hlavu působí v jednom okamžiku asi tuna vzduchu. Zní to jako recept na bolení hlavy? Ano, pro některé lidi tomu tak může být. 

Kazuhito Kimoto se s kolegy na lékařské univerzitě v japonském Dokkyu požádal pacienty, kteří trpěli migrénami, aby si rok vedli o svých bolestech deník. Poté jejich údaje porovnal s měřením tlaku vzduchu z nedaleké meteorologické stanice. Kimoto zjistil, že ve většině případů klesající tlak skutnečně způsobil pacientům bolesti hlavy. 

Ačkoli Kimotův tým studoval jen úzkou skupinku pacientů, ukázalo se, že druhý výzkum zaměřený na prodej léků potvrzuje jeho závěry. Žádanost léků proti bolesti byla vyšší v období, kdy ukazatel na barometru klesal. 

Jedním z důvodů může být to, že klesající tlak narušuje náš vestibulární systém, tedy dutiny v hlavě, které pomáhají udržovat rovnováhu. To způsobuje závratě, bolesti hlavy nebo migrény. 

Zima má vliv na infarkty

Zima není jen obdobím chřipky a nachlazení, přináší také zvýšený počet infarktů. Čínští vědci prokázali, že v zimě narostl počet těchto případů o 40 % oproti létu a jaru. I přes desítky let výzkumu to nedokáže nikdo přesně odůvodnit. 

Nejpravděpodobnější je trvzení, které uvádí právě čínská studie: chladné počasí zvyšuje krevní tlak, čímž se i zvyšuje riziko infarktů.

Početí během slunečného počasí - budete mít syna

Možná si myslíte, že je naše populace genderově rozdělena 50:50. Opak je ale pravdou, vše záleží na teplotních podmínkách prostředí, ve kterém žijeme. Například na severní polokouli se během teplejších let rodí více chlapců než dívek oproti chladnějším obdobím. 

Proč se tak děje, je záhadou. Mohlo by se zdát, že teplota mění hormonální rovnováhu či produkci spermií. Někteří vědci tvrdí, že jde o mechanismus, který se vyvinul během evoluce a který má zvýšit šanci na lepší genovou výbavu potomka. 

V každém případě je účinek počasí malý a liší se regionálně. Ačkoli jsou tyto trendy biologicky zajímavé, neměli byste podle nich plánovat založení rodiny.

Autor: