Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Zdravé opalování neexistuje, varuje lékařka

Zdraví

  6:00
Pacientů s melanomem přibývá, říká Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce.

Britští vědci slibují lék zabraňující spálenínám od sluníčka. foto: Shutterstock

LN Lze pokožku připravit na první sluneční paprsky?
Pokud chcete zabránit spálení na prvním slunci,měli byste se poradit s kožním lékařem, zda je pro vás opalování vůbec vhodné, a eventuálně absolvovat několik ošetření světloléčbou na pracovišti dermatologa. Pokud taková možnost není, alternativou může být několik návštěv solária. Oblíbený betakaroten má malou preventivní funkci a v žádném případě nenahradí následně nutnou ochranu.

LN Jak se před slunečním zářením chránit?
Sluníčko máme obvykle rádi, zlepšuje nám náladu. Podle posledního výzkumu se však ultrafialové záření ze slunce i ze solárií považuje za karcinogen, podobně jako kouření. Ochrana před slunečním zářením má svá pravidla, ale je třeba je každému přizpůsobit. Jinou potřebují lidé s tmavou pletí, která se nikdy nespálí, celkově zdraví a bez výskytu nádorů v rodině. Naopak nejvyšší ochranu potřebují lidé bez kožního pigmentu, se světlou kůží, s mnohočetnými mateřskými znaménky, s nádory a s poruchou imunity. Nejvíce se musí chránit pacienti po transplantaci orgánů.

LN Lze se opalovat zdravě?
Vzhledem k výše uvedenému zdravé opalování neexistuje.

LN Existuje doporučená doba pobytu na slunci?
Na slunci bychom neměli být mezi 11. a 15. hodinou. Měli bychom kůži chránit oděvem a na nekryté části pravidelně používat ochranné prostředky, nesprávně nazývané opalovací krémy.

Dívka na lehátku (ilustrační foto)

LN Koupíme je v lékárně, nebo stačí drogerie?
Důležitější nežmísto, kde se pořídí, je znát, jaký typ prostředku hledat a jak jej správně aplikovat. A takové rady poskytují lékárníci.

LN Pokud to s opalovánímpřeženeme, jak řešit následky?
Při lehkém spálení, které se projevuje zarudnutím, případně výsevem drobných puchýřků, stačí mnohdy přípravky, které jsou k ošetření po opalování určeny, lze ale použít i obklady z čaje. Pokud je spálení těžké, do puchýřů, je lépe navštívit lékaře, který předepíše účinné léky.

LN Berou lidé opalování na lehkou váhu?
Informovanost se sice zlepšuje, ale stále vidíme následky nadměrného opalování v podobě spálení nebo vzniku či zhoršení kožních nemocí, jako je opar na rtu, vitiligo nebo reakce na některé podávané léky. U lidí, kteří se vystavují UV záření opakovaně a dlouhodobě, nejčastěji řešíme kožní nádory, které dnes vidíme u mladších osob.

Francouzky se přestávají opalovat ‚nahoře bez‘

LN Co říkáte na tvrzení, že se lidé kvůli strachu z melanomu ukrývají před sluníčkemtak dokonale, že jim chybí vitamin D a hrozí osteoporóza?Tato otázka je v poslední době hodně diskutovaná, ale podle posledních poznatků i trvalé a správné používání ochranných prostředků s vysokým faktorem k nedostatku vitaminu D nevede. V každém případě je vhodnější dodávat vitamin D v potravě nebo ve formě léku, nikoli vystavováním se ultrafialovému záření.

LN Zvyšuje se počet lidí s melanomem?
Počet pacientů s melanomem stále roste. Věřím, že i díky osvětové akci Evropský den melanomu, který pořádám od roku 2001, k nám přicházejí lidé dříve. Potom je možné léčbu zahájit včas a problém vyřešit.

LN Jaká je úspěšnost léčby a jak probíhá?
Jde o chirurgické odstranění nádoru, případně doplněné o vyšetření spádové uzliny. Podle histologického vyšetření se upraví další postup. V počínajícím stadiu je úspěšnost léčby až 97 procent. Proto je tak důležité přijít včas. Po odstranění melanomu je pacient sledován, chodí na pravidelné kontroly, nemá se opalovat a měl by se naučit sám vyšetřovat svoji kůži, aby mohl přijít ihned, pokud objeví nové kožní změny.

LN Je někdo ke vzniku melanomu náchylnější?Rizikové faktory zahrnují světlou pleť, která se špatně opaluje, zrzavé vlasy, přítomnost mnohočetných pigmentových mateřských znamének a atypických pigmentových névů, výskyt melanomu v rodině nebo u samotného pacienta či užívání léků snižujících imunitu. Ale patří sem právě i dlouhodobý pobyt na slunci, například v rámci profese, při dlouhodobých pobytech v zemích s vysokou intenzitou slunečního svitu, nadměrná expozice kůže ultrafialovému záření na slunci nebo v soláriích a také kouření.

LN Jak se ho naopak vyvarovat?
Předcházet vzniku melanomu znamená neopalovat se nebo nevystavovat kůži UV záření zbytečně a chodit na pravidelné kontroly ke kožnímu lékaři, který má optimálně k dispozici digitální dermatoskop. Pomocí tohoto vyšetření lze uchovat v digitální podobě stav konkrétního pigmentového útvaru a při další návštěvě ho porovnat. Na naší klinice využíváme šest digitálních dermatoskopů, navíc máme ve sporných případech pro neinvazivní vyšetření jako jediní v České republice i konfokální mikroskop. Tato vyšetření nebolí, neporušují povrch kůže, a jsou proto vhodná i u dětí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!