Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kůže si vytváří paměťovou stopu. Spáleniny od slunce sčítá, říká odbornice

Zdraví

  6:33
Každý rok přibývá pacientů s melanomem kůže, může za to i nadměrné slunění. „Největší riziko vzniku melanomu na kůži vzniká v souvislosti s akutním spálením pokožky, zejména v dětském věku. Dětská pokožka nemá ještě plně vyvinutý imunitní systém, a přestože se jakoby nemusí nic stát, každé poškození vytvoří paměťovou stopu, která se postupně sčítá,“ vysvětluje v rozhovoru pro server Lidovky.cz dermatoložka Yvonne Bergerová.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z nich k dispozici nové léky. Jistějším řešením ale zůstává prevence: ochrana kůže před nadměrným sluněním a pravidelné kontroly mateřských znamének. foto: Shutterstock

LN Jak přesně bychom s měli chránit před sluncem?
Fotoprotekce jednoduše znamená ochranu pokožky před UV zářením. Ochrana může být pasivní: klobouky, šátky, samotné textilie - platí, že čím hustší je látka, tím méně UV paprsků prochází, obecně platí , že tmavé barvy mají lepší UV absorpci. Aktivní ochrana: sunscreeny – ochraňují strukturu a funkci pokožky před UV zářením. Bezpečné a účinné jsou látky, které pohlcují záření v rozsahu 290-400 nm. Jejich hlavní funkcí je předejít zarudnutí a následnému spálení v návaznosti na možný vznik kožních nádorů. Tato schopnost je charakterizována faktorem SPF - tj. velikost ochrany proti UVB. Dále proti UVA záření – označovanou jako PPD. 

Sunscreen

Sunscreeny dělíme na fyzikální a chemické. Chemické sunscreeny obsahují látky, které záření pohlcují. Důležitý požadavek je, aby se působením tepla neměnily a nezačaly dráždit. Látky např. mexoryl S jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Fyzikální sunscreeny jsou drobné částečky, například Zn nebo Ti, které světlo odrážejí. Nedráždí pokožku, jsou vhodné pro malé děti a fotosenzitivní osoby, výše ochranného faktoru, kterého mohou dosáhnout je však kol 20. Tedy v době intenzivního záření v přímořském letovisku je optimální pro tyto osoby přípravek se zastoupením obou těchto filtrů.

,

Lidovky.cz: Existuje hypotéza, že opalovací krémy kůži spíše škodí. Co si o tom myslíte?Mohou krémy obecně ovlivnit kvalitu kůže?
Přípravky chránící proti UV záření obsahují sice chemické látky, ale nebylo potvrzeno, že by měly negativní vliv na pokožku. Navíc ve srovnání s rizikem vzniku kožního nádoru je tento fakt zanedbatelný. Určité riziko může vznikat u alergiků, kde doporučuji kupovat přípravky testované pro citlivou pleť, určené i pro alergiky. Mohou obsahovat větší příměs fyzikálního ochranného filtru, který na pokožce nechává bělavý film. Krémy samozřejmě obecně ovlivňují kvalitu pokožky, vytvářejí povrchní film, který brání před vysycháním, negativním účinkem škodlivých látek - například antioxidantů a UV paprsků.

Lidovky.cz: Jak bychom měli kontrolovat znaménka?
Umístění znamének na kůži a sliznici umožňuje rozpoznání změn mateřských znamének nebo vznik kožních nádorů včas, pouhým pohledem To je relativní výhoda. Útvary mohou růst, barevně se měnit, rozpínat do okolí v některém místě. Důležitá je rovněž anamnéza, jak dlouho projev roste, zda nekrvácí, nesvědí. Mnoho pacientů si však tyto údaje nemusí pamatovat. Část pigmentových projevů však může zůstat stále klinicky – pohledem nejasná. V takovém případě nám pomáhá dermatoskopické vyšetření. Jde o neinvazivní vyšetřovací metodu, která pomáhá lépe rozlišit pigmentové struktury v epidermis. Jde vlastně o velikou lupu. Pod dermatoskopem lze odhalit změny lidskému oku neviditelné. Výhodou digitálních dermatoskopů je přímé propojení s fotoaparátem nebo počítačem a uchování určitých typů znamének vzhledem k možnosti jejich vývoje.

Lidovky.cz: Melanom kůže je dnes celkem rozšířená nemoc. Jak provádět účinnou kontrolu doma?
Při návštěvě lékaře je vhodné pacienta poučit o možnosti změn na pokožce a jejich sledování doma. Slouží nám k tomu orientace dle pravidla ABCDE. Každé písmeno znamená popis změny v angličtině. A - asymetrie - ložisko má nepravidelný tvar. B - border - okraje se šíří nepravidelnými výběžky a zářezy, změna povrchu, začíná se šupit, je drsný. C - colour - jednotně zbarvené ložisko začne být skvrnité. D - diameter - velikost - zvětšuje se do plochy, většinou je velikost nad 5 mm. Do 1 mm teoreticky ještě nemusí tvořit metastázy. E - evolution - vývoj - změna ve velikosti, barvě nebo tloušťce. Za závažnější považujeme změny umístěné na krku, hlavě a hrudníku. 

Lidovky.cz: Jak moc kůži škodí solárium?
Zářiče v soláriích sice obsahují pouze UVA vlnovou délku světelného spektra, která se více podílí na předčasném stárnutí pokožky, ale současně oslabuje i imunitní systém pokožky včetně antioxidantů. Pokud dojde tedy k poškození pigmentové buňky, nemusí dojít k její opravě, protože imunitní systém je oslaben. Poškozená buňka se může dále množit, což je podstatou vzniku nádoru. Dle statistických studií se melanom vyskytuje mnohem častěji u lidí navštěvujících solária.

Opalování - ilustrační foto.

Lidovky.cz: Měli bychom se alespoň trochu opálit, než vyrazíme na dovolenou k moři?
Pokud jedeme k moři, je třeba užívat přípravky s vyššími ochrannými faktory na počátku pobytu, tedy pro světlejší fototypy 50+, dle opálení je pak můžeme v průběhu pobytu snižovat. Krátké opálení v soláriích má smysl u těch, kteří trpí na solární kopřivku či jiné sluneční alergie při prvním silném slunění. Zde někdy pomáhá tzv. „otužení pokožky“ před pobytem u moře.

Lidovky.cz: Jak malé děti mohou na přímé slunce?
Melanom vzniká změnou a následným růstem melanocytů, tedy kožních buněk tvořících pigment. Na přeměně těchto buněk a vzniku nádoru se výrazně podílí UV záření, tedy nadměrné slunění. Největší riziko vzniku melanomu na kůži vzniká v souvislosti s akutním spálením pokožky, zejména v dětském věku. Dětská pokožka nemá ještě plně vyvinutý imunitní systém, a přestože se jakoby nemusí nic stát, každé poškození vytvoří paměťovou stopu, která se postupně sčítá. Znamená to, že odolnost vůči škodlivým UV paprskům rychleji klesá s věkem. Děti do půl roku by neměly na slunce vůbec, do dvou let spíše v ranních a odpoledních hodinách s důkladnou fotoprotekcí. 

Požadavky na kvalitní ochranný krém jsou:

  • fotostabilní: nemění své vlastnosti po dopadu UV záření ani během dlouhodobé expozice (změněná struktura může vyvolat vznik fotoalergické reakce)
  • termostabilní: zahřátí může některé filtry inaktivovat
  • voděodolný: waterresistant aby nedocházelo během koupání v létě nebo i pocení k rychlému smytí a podstatnému snížení ochranné hodnoty přípravku.
  • výběr aplikačních forem pro všechny typy pokožky – krémy, lotia, gely, spraye, v pomádách, tak aby nezhoršovaly stávající kožní problémy – např. příliš mastný není vhodný pro akné.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...