Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzky se přestávají opalovat ‚nahoře bez‘

Magazín

  6:30
LONDÝN - Je opalování „nahoře bez“ minulostí? Určitě to platí ve Francii, alespoň podle časopisu Elle, který se na titulní stránce svého letního čísla ptá „La Fin Du Topless Sur La Plage?“ - tedy doslova „Konec plážové éry nahoře bez?“

Nahoře bez je minulostí? foto: Topless Tour

Podle Elle je opalování bez horního dílu plavek minulostí hned ze tří důvodů. Prvním jsou rostoucí obavy o zdraví, především o strach z rakoviny kůže. Jako druhý důvod uvádí časopis obecně rozšířenou představu o tom, že ženy bez horního dílu plavek jsou „lehčí“. Tím třetím je pak nárůst aktivismu - například feministky z hnutí Femen využívají svou nahotu k tomu, aby upoutaly pozornost a podněcovaly diskuse na různorodá témata.

„Opalování bez horního dílu plavek vnímaly ženy v Saint-Tropez v 60. letech jako rozšiřování svých svobod,“ píše Elle. A teď se zahalují? Je to „pro postavení žen je to znepokojivý krok zpět,“ dodává.

Od té doby, co Brigitte Bardotová v 60. letech na francouzské Riviéře odložila horní díl plavek, se vazba mezi opalováním nahoře bez a svobodou žen stala jako projev rovnosti pohlaví součástí francouzské kultury. Zprávy, že pouhá dvě procenta žen mladších 35 let se nyní opalují bez horního dílu plavek, jsou překvapivé a poměrně znepokojující.

Francouzky však tvrdí, že příčinou zahalování nejsou pouze obavy z rakoviny kůže nebo politický aktivismus. Podle 29leté žurnalistky Alice Pfeifferové, která se mimochodem bez horního dílu plavek sama opaluje, to jasně souvisí se sociálními médii. „U mladých žen okolo dvaceti let se s tím setkáváme méně,“ říká Pfeifferová. Obávají se se totiž, že by se pak mohly objevit nahoře bez i na Facebooku.

Dále také obviňuje americkou „pop-porn“ kulturu - od zpěvačky Miley Cyrusové po módu American Apparel, tedy agresivní nahotu mladých dívek -, že ovlivnila pohled na opalování nahoře bez. „Globalizace a amerikanizace i při zobrazování žen a jejich smyslnosti ve Francii vytlačila jemnou a povětšinou také neškodnou francouzskou erotiku směrem k pornu,“ tvrdí Pfeifferová.

Změna postoje ke slunění bez horního dílu plavek je nejrozšířenější právě ve Francii. V Německu se ale stále jedná o normu. Z nedávné ankety totiž vyplývá, že téměř třetina Němek a Rakušanek se opaluje bez horního dílu plavek. Každá z šesti britských žen pak uvedla, že se již nahoře bez opalovala, popřípadě že by tak klidně učinila v budoucnu. „Když se opaluji bez horního dílu plavek, tak nepřemýšlím o rakovině kůže, o tom, že by mě mohl někdo vyfotit nebo o aktivismu. Prostě se jen chci všude opálit,“ uvádí 32letá Londýňanka Jess.

Podle Pfeifferové jde o generační změnu. „Francouzky různých věkových kategorií se, pokud si pamatuji, vždy opalovaly nahoře bez.“ Jaká je ovšem souvislost mezi odhaleným poprsím a aktivismem? Nahota jako vyjádření politického názoru není nic nového, ale teprve díky internetu se stala pilířem politického aktivismu. „Pokud ve Francii ukážete svůj hrudník, lze to považovat za politický výrok,“ říká Pfeifferová.

Pařížská spisovatelka Valerie Costa-Kostritskyová si myslí, že na pokles žen opalujících se bez horního dílu plavek mohou mít vliv obavy o vlastní zdraví. Tím opravdovým důvodem, proč se francouzské ženy zahalují, je ovšem podle ní to, že „odhalování je pak pro jejich milence mnohem zajímavější“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!