Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlastní safari park - splněný dětský sen

Cestování

  15:00
Splnit si životní sen se nepodaří každému. Tony Williamson a jeho žena Alma si takový sen splnili. Vybudovali si vlastní safari. Opustili všechno a začali úplně nový život. Nikdy toho nelitovali. Safari v Jihoafrické republice nepředstavuje pouze návštěvu slavného Krugerova národního parku. V zemi, která je tak veliká, že by se do ní Česká republika vešla téměř 16x, jsou desítky rezervací a safari se dá zažít v Jihoafrické republice v mnoha podobách.

Tony a Alma Williamsonovi. Mohlabetsi. Jihoafrická republika. foto: archiv CK Marco Polo

Kde má vše pan domácí pod kontrolou

Safari v Jihoafrické republice nabízí celá řada cestovních kanceláří a téměř všechny směřují své klienty pouze do velkých parků. Je to škoda, protože mnoho menších parků dokáže poskytnout hodně dobré služby a perfektní zážitek. Jedním z takových je i Mohlabetsi.

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny....

Vítejte, jsem Tony, majitel, a budu vás provázet

Setkání s Tonym a jeho ženou Almou mi pokaždé dobije energii. Jsou přesnou ukázkou majitelů, kteří milují svou práci a berou ji za svou životní náplň, za svoje poslání. Patří mezi ty šťastlivce, kteří se ráno probudí, podívají se kolem sebe a mohou si říct: tak, tohle jsem vybudoval a zdá se, že to mělo smysl. Tonymu se naštěstí podařilo uhlídat ambice a udržel Mohlabetsi v hranicích rodinného podniku. Na každém kroku cítíte, že majitel chodí po stejných pěšinách, jí stejné jídlo k obědu, ví dokonale o všem, co se kolem šustne. Navíc Tony i Alma mají dar komunikace, takže kolem sebe šíří dobrou náladu, pohostinnost a vlídnost. Jste prostě v dobrých rukách.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko..

„Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.”

Tony, proč ses vlastně rozhodl vybudovat Mohlabetsi? Měl jsi celkem pohodlné zaměstnání a byl to velký risk.

V dětství jsem byl typický afrikánský kluk. Jakmile to jenom trochu šlo, byl jsem v přírodě. A už od mala miluju divočinu. Vystudoval jsem hotelový management a získal jsem velmi dobrou práci ve špičkových hotelech a resortech. Jenže mě to stále táhlo ven, do buše.

V roce 1995 byla na prodej půda za velmi nízké ceny a já cítil, že to je ta životní příležitost, která se už nemusí opakovat. Naštěstí je na tom Alma se vztahem k divočině  úplně stejně. Koupili jsme pozemek a začali budovat Mohlabetsi.

Zní to strašně jednoduše. Bylo to tak jednoduché?

Nebylo, ale to je teď už úplně jedno. Všechno, co jsme museli obětovat, za to stálo. Měli jsme štěstí, že naše koncepce se trefila do přicházejícího trendu ekoturistiky, a tak jsme od počátku měli dost klientů. Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.

Když jsem k vám přijel poprvé, byl mezi vaším pozemkem a Krugerovým národním parkem plot. Pamatuji si na zamilovanou dvojici žiraf, kdy samice byla na vaší straně plotu a samec v Krugerově parku a hlavami se mazlili nad dráty s elektrickým proudem. Je to dnes jinak?

Byla to vzrušující doba, když jsme krok za krokem otevírali naše území vůči obrovskému Krugerovu národnímu parku a stávali se součástí jeho živého systému. Naše zvířata mohla z ničeho nic migrovat do neuvěřitelně rozsáhlého prostoru a zvířata z Krugerova parku mohla „dobývat“ naše území. Strašně jsme riskovali, protože mohla nastat situace, kdy by nám odešla naše zvířata a žádná jiná by se u nás neusadila. Ale člověk musí v životě riskovat, jinak si nemůže plnit sny.

Pěší safari je velkým zážitkem. Cítíte, slyšíte a vidíte buš úplně jinak, než v...

Balule Nature Reserve – váš privátní Krugerův park

Na 350 km2 se rozkládá Praha a něco málo přes 350 km2 má plocha světově proslulého kráteru Ngorongoro. A právě takovou plochu má park Balule Nature Reserve, jehož součástí je Mohlabetsi. Privátní majitelé několika na sebe navazujících pozemků se domluvili a vytvořili tento unikátní prostor. Navíc využili toho, že se jejich pozemky přímo dotýkají Krugerova národního parku. Dosáhli dohody se státem a Balule dnes nemá žádnou umělou bariéru, která by bránila zvířatům z Krugerova parku migrovat do Balule a zpět. Dá se tedy s trochou nadsázky tvrdit, že jakmile jste návštěvníkem Mohlabetsi, máte k dispozici svůj privátní Krugerův park. Lvi, leopardi, nosorožci, buvoli a sloni – celá velká pětka – se budou pohybovat někde kolem vás.

Mohlabetsi, Jihoafrická republika.

Dorazte raději už na oběd

Při plánování své cesty na safari určitě plánujte všechno tak, abyste dorazili do Mohlabetsi na oběd. V klidu se ubytovat, dát si v restauraci oběd a po obědě relaxovat na terase a pozorovat nedaleké napajedlo je ten nejlepší způsob, jak zahájit své safari. Rozkoukáte se, zklidníte se, nastavíte si úplně jiný rytmus. Shon a starosti zůstanou někde za kopcem, daleko za panenskou buší, která vás od téhle chvíle obklopuje. Ve čtyři, půl páté odpoledne, po odpolední kávě nebo čaji, můžete vyrazit na své safari. Tony a jeho tým připravují safari šité klientům na míru. Podle  toho, jak dlouho v Mohlabetsi zůstáváte. Ideální je zůstat alespoň tři noci. Pak nemáte potřebu vidět všechno během jediného výjezdu. Zvířata nejsou herci, ale některá zvířata jsou teritoriální a dá se předpokládat, že je potkáte. Jiná (např. leopard) jsou nevyzpytatelná a je velké štěstí, když je potkáte. Když ale nikam nechvátáte, máte mnohem větší naději je spatřit.

Setkání s leopardem je vzácná chvíle. Ne každému, kdo se vydá na safari se to...

Nejlepší stopař v Mohlabetsi

Když byla Pippa zapsána v ročence The South African Dog Directory 2007 jako jeden z nejzajímavějších pracovních psů, byli všichni v Mohlabetsi náležitě hrdí. A právem. Zažil jsem Pippu jako stopaře na pěším safari a byl to velký zážitek. Sledovat malou černobílou border kolii, jak se dokonale vyzná v buši, jak dokonale komunikuje se svým pánem, jak vysílá signály o tom, co nás čeká za zatáčkou…

Pippa si z ničeho nic lehla na zem. Byla tak pět šest metrů před naší malou skupinkou. Tony zvedl ruku a dal dohodnutým gestem pokyn k zastavení.  Řemen kulovnice mu sjel s ramene a pušku měl ve vteřině připravenou. Pippa se pomalu zvedla a udělala malý úkrok vlevo, pak si opět lehla. „Někde vlevo před námi je lev,“ komentoval to Tony a nám začalo vysychat v puse. Tony začal dalekohledem prohledávat suchou trávu a křoviny vlevo od cesty. „Už  ho vidím,“ usmál se a ukazoval na křoví asi 300 metrů od nás. Ujistil nás, že se nic neděje. Je přece po poledni a predátoři odpočívají a jsou neškodní. Přesto zavolal vysílačkou pro auto. Po celou dobu Pippa nespustila oči z prostoru před námi.

Pippa a Tony. Mohlabetsi. Jihoafrická republika.

Když přijelo auto, Pippa vyskočila na místo pro stopaře a usadila se jako starý zkušený král na trůně.  Mohli jsme autem v klidu popojet a prohlídnout si lva v houští z blízka.

Pippa už vás v Mohlabetsi nepřivítá. Zemřela před dvěma lety. Ale na její odkaz navazuje border kolie Timba, stejně talentovaná.

Jeden ze symbolů Afriky. Pohled na zebru se nikdy neokouká.

Ranní safari

Na dveře vašeho bungalovu klepe ranger. Za chvilku začne svítat a váš dlouhý den začíná. V recepci vás čeká káva, čaj a ranní bábovka. Tělo musí dostat šanci se trochu probrat. Je docela chladno, ale až vyjde slunce, teplota vystřelí rychle nahoru. Nasedat a odjezd. Za svítání jsou predátoři ještě aktivní a s trochou štěstí uvidíte dravé kočky v akci. Výhoda lokalit, jako je Mohlabetsi, je i v tom, že se za zvířaty můžete vydat i pěšky. Když ranger usoudí, že je lepší zastavit auto a popojít, spočine vaše noha v divoké buši a začnete vnímat svět okolo sebe úplně jinak. Bude se vám zdát, že přibylo mnoho zvuků, uvědomíte si, jak málo stačí zvířatům, aby se ukryla vašim pohledům, jak snadnou kořistí byste se asi stali, pokud byste v buši zůstali sami. Po třech hodinách ranního safari se vrátíte do lodge na snídani.

Odpolení káva a čaj se podává na terase. Mohlabetsi. Jihoafrická republika.

Pět důvodů, proč se tu zastavit na safari :

 • Mohlabetsi může ubytovat maximálně 20 osob. Díky tomu máte šanci vnímat nerušeně divokou přírodu a užívat si atmosféru rodinného podniku.
 • Jste na privátním území a díky tomu můžete i mimo cesty a můžete se dostat ke zvířatům mnohem blíže a můžete vyrazit i na pěší safari.
 • Po celou dobu pobytu jste v rukách profesionálů, kteří mají rádi svou práci. Stopaři a rangeři, kteří mají na starosti vaše safari, jsou připraveni vám přiblížit africkou divočinu, včetně tzv. velké pětky.
 • Mohlabetsi je 4* lodge s komfortním, příjemným zázemím rodinného podniku, kde se budete cítit velmi dobře.
 • Bezbariérové hranice s Krugerovým národním parkem vám dávají možnost užívat si ekosystému parku za mnohem nižší peníze, než kdybyste ve stejné kvalitě chtěli bydlet v Krugerově národním parku.

Návštěva Mohlabetsi se dá velmi dobře spojit s návštěvou Blyde River Canyon.

Perfektní pro první safari v životě

Pohostinnost Tonyho, Almy a jejich týmu je naprosto ideálním startovacím prostředím pro vaše první safari v životě. Tady si nikdo nehraje na světáka, tady se nikdo nebojí zeptat, když něco neví nebo chce něco vědět, tady si všichni užívají to, že mají šanci být v buši.  Safari v Mohlabetsi není jenom o tom, vidět divoká zvířata, ale je i tom, dozvědět se něco o celém ekosystému buše, přičichnout si ke stopování zvířat, pochopit buš jako místo, které stojí za to chránit.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Mohlabetsi Safari Lodge

Zažijte safari v rodinném safari kempu. Tony a Alma Williamsovi, majitelé, měli to štěstí, že se jim splnil jejich životní sen a mohou většinu svého času trávit v divoké buši. Oni a jejich personál, udělají všechno, abyste si Afriku a buš zamilovali. Kemp přímo navazuje bez bariér na slavný Krugerův národní park a zvířata mohou volně migrovat. Za skvělé ceny máte možnost zažít výborné safari.

Cestovní kancelář Marco Polo vám na míru připraví balíček na 2, 3 nebo 4 noci v Mohlabetsi.

Bungalovy vychází z tradiční africké architektury.

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

NAPROSTO OJEDINĚLÝ PROGRAM NA ČESKÉM TRHU!

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Budeme projíždět opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

Milujeme vodu. Sloni v deltě Okavango.

Jedná se o kempovací safari v expedičním voze v divoké přírodě. Je tedy nezbytné, aby byli účastníci vybaveni flexibilním a otevřeným myšlením. V některých termínech je možné, že se pojede itinerář v opačném směru. Zájezd s českým průvodcem se uskuteční při minimálním počtu 6 účastníků.

ČESKÝ PRŮVODCE!

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Na treku v Dračích horách. Jihoafrická republika.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu!

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!