15. července 2014 14:30 Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Samburu - téměř neznámá perla Keni

Bojovníci kmene Samburu mají dodnes především povinnost chránit stáda před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci kmene Samburu mají dodnes především povinnost chránit stáda před... | foto: archiv CK Marco Polo

Ještě před nedávnem byl na černé listině Ministerstva zahraničních věcí. Divoký a nebezpečný, na cestě do Somálska, říkali o něm úředníci. Pro nás, cestovatele to byl a je jeden z nejvlídnějších národních parků v Keni. A Samburové jsou jedním z nejzajímavějších kmenů. Zachovávají si vysokou míru autenticity. Jsou příbuzní Masajů a i jejich jazyky jsou příbuzné – rozumí bez problému jeden druhému, mají podobná pořekadla a podobný styl humoru. Oba kmeny věří, že se do Keni dostaly před čtyřmi nebo pěti sty lety z oblasti Afrického rohu.

Samburové jsou pastevci a bojovníci.

 Ochrana stád před predátory a zloději dobytka je pro muže Samburu sále ještě hlavním posvátným posláním. Kočovný způsob života spojený s pohybem stád za potravou, neumožňuje výstavbu stálých vesnic s domy na pevných základech a z pevných stavebních materiálů. Mobilita, pohyb po magickém kruhu, souznění s okolní přírodou a s pradávnými pravidly přenášenými z generace na generaci v ústním podání, to je ještě stále autentický způsob života Samburů. Vnější vliv sice mění drobnosti v jejich životním stylu, ale díky tomu, že jejich oblast byla dlouhá léta tabu pro všechny návštěvníky a díky tomu, že současné turistické aktivity na jejich území jsou organizovány velmi obezřetně a ve velmi otevřeném dialogu se samotnými Sambury, nedochází k devastaci tradic tak, jak tomu bylo v minulosti v oblastech obývaných Masaji.

Safari v oblasti Kalama je bohaté především na pozorování slonů. Samburu, Keňa.

Safari v oblasti Kalama je bohaté především na pozorování slonů. Samburu, Keňa.

Klan Kalama

Jsou komunity Samburů, které odmítají otevřít své území turistice a jsou komunity, které našly způsob, jak zachovat veškerá svá pravidla daná pradávnými předky a zároveň využít turistiku ve svůj prospěch a pro ochranu svého území. Jednou takovou komunitou je klan Kalama, který povolil výstavbu lodge Saruni na svém území a aktivně se podílí na jejím provozu a využívá výhod z její existence.

Saruni je vynikajícím příkladem glampingu (glamoure camping).. Samburu, Keňa.

Saruni je vynikajícím příkladem glampingu (glamoure camping). Samburu, Keňa.

Antilopa žirafí, Samburu, Keňa

Antilopa žirafí, Samburu, Keňa

Splněný sen Riccarda Orizia a jeho přátel

V roce 2003 vymyslela projekt Saruni  skupinka přátel – spisovatel a novinář Riccardo Orizio, obchodníci Paolo a David Barneris Cononico a lékař Pia-Sophie Wool. Milovali Afriku, pravidelně ji navštěvovali a snili o tom, že si někde ve Východní Africe splní svůj vlastní africký sen. Spisovatel Riccardo Orizio se stal duší tohoto projektu a byl to právě on, kdo objevil Samburu a klan Kalama. Mezi zakladateli Saruni a místní komunitou byla nastavena jednoduchá, ale naprosto zásadní pravidla, vycházející ze základního předpokladu: Afrika nepotřebuje jen charitu, ale laskavou, transparentní spolupráci, která bude respektovat pradávná pravidla lokálních komunit a veškerá aktivita na území komunit směřuje nejen k tvorbě profitu, ale i vytváření pracovních příležitostí, k profesionálnímu růstu a uplatnění členů místní komunity, ochraně a zachování lokality v co nejautentičtější podobě. Pro Riccarda a jeho přátele to nejsou žádné fráze, ale pravidla, která jsou základem všeho.

podvečer v Saruni je plný romantiky. Pohled na africkou krajinu bere dech.....

Podvečer v Saruni je plný romantiky. Pohled na africkou krajinu bere dech.....

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážitkem. Samburu, Keňa.

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážitkem. Samburu, Keňa.

Posvátná hora je středem světa

Samburové z klanu Kalama se pohybují se svými stády v oblasti v okolí hory Kalama (1896 m.n.m.) a horský ráz krajiny umocňuje dojem, který návštěvník tohoto území má. Celé území leží těsně za hranicí národního parku Samburu a není od parku odděleno žádným oplocením nebo jinou překážkou. Díky tomu je celé území v podstatě nedělitelnou součástí divoké přírody národního parku, ale nemá tak přísná pravidla k pohybu jako národní park. To zaručuje jedinečné safari a další aktivity.

Respekt k okolní krajině byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

Respekt k okolní krajině byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

Saruni v tom není samo

Filozofie udržitelného rozvoje, kterou ve svém projektu prosazují zakladatelé Saruni má čtyři základní pilíře: ochrana lokality, spolupráce s místní komunitou, respekt k lokální kultuře a férový obchod. Všichni, kdo vstupují do tak jedinečných lokalit, jakým je území kmene Samburu, si musí být plně vědomi křehkosti tohoto prostředí a musí být velmi ostražití proti zjednodušujícím úsudkům. Přinášená aktivita nesmí být chápána jako dar, charita, nebo dokonce nějaké povýšené zvelebování komunity, jak se na podobné aktivity hledělo někdy v minulosti.

Je to běh na dlouhou trať. Vše musí dostat svůj čas a vše se musí dělat nejen s rozmyslem, ale i s respektem a velkou dávkou srdce. Podobné projekty jako je Saruni se nacházejí po celém světě a jsou sdruženy a inciativě „The Long Run“, kde si vyměňují zkušenosti z provozu, komunikace s komunitami a úřady, zkušenosti z reakcí klientů apod.

Safari v Samburu, Keňa

Safari v Samburu, Keňa

Totální architektura

 Saruni Samburu jedinečným způsobem využívá právě polohu lokality a přichází s originálním konceptem otevřených vil. Pouhých šest vil tvoří celé Saruni – z toho čtyři vily jsou určené pro rodinnou dovolenou, mají dvě oddělené ložnice a společný obývák. Design jednotlivých vil respektuje dokonale okolní krajinu a zároveň zajišťuje naprosto dokonalý komfort a bezpečné zázemí. Terasy jednotlivých vil jsou otevřené do krajiny a můžete z nich často pozorovat slony, žirafy, zebry a oryxy. Málokde máte takový pocit sounáležitosti s okolní krajinou.

Díky Saruni má mnohem lepší zázemí i místní škola. Samburové velmi dbají na to,...

Díky Saruni má mnohem lepší zázemí i místní škola. Samburové velmi dbají na to,...

Zaměstnat kočovníky je řehole

Samburové jsou spolumajitelé Saruni a podílejí se na jeho provozu. Přednost ovšem mají jejich vlastní povinnosti v rámci kmene a nic nesmí omezovat jejich kočovný způsob života. Přesto je zachován dokonalý a nenarušený servis, který Saruni svým návštěvníkům poskytuje. I to je kouzlo osobnosti spisovatele Riccarda Orizia, který dokáže skloubit zdánlivě nepropojitelné. „Je to řehole, zaměstnat kočovníky. Ale, když myslíš víc na ně, než na sebe, tak najdeš pohodlný a funkční model. Jen nesmíš myslet jako Evropan, ale jako Samburu,“ vysvětlil mi Riccardo. Dokonalý komfort, exklusivita a přitom naprosto neokázalá a nefalšovaná autenticita, vzájemný respekt místní komunity a ostatních zaměstnanců Saruni vede i k vzájemnému respektu návštěvníků a místní komunity. Tady si přirozeně uvědomujete, že jste tu na návštěvě a díky tomu můžete zažít safari v jiné podobě.

Sem ještě boty od bati nepronikly. Samburu, Keňa.

Sem ještě boty od Bati nepronikly. Samburu, Keňa.

aaa

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Kruger National Park. Jihoafrická republika.

Kruger National Park. Jihoafrická republika.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.


LETNÍ POZNÁVACÍ A POBYTOVÝ SPECIÁL NA SRÍ LANKU

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...


Že tohle v podstatě nabízí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie - od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6-12 osob) a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.


Sigiria. Sri Lanka.

Sigiria. Sri Lanka.

Termín : 19.8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19.08.14 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.