Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sloní populace v Amboseli je v ohrožení

Cestování

  10:00
Na první pohled vše vypadá docela jasně. Zlí Masajové brání hodným slonům v pohybu a ženou tak celou situaci k ekologické katastrofě. Jenže ani v Africe není nic černobílého. Když byla v roce 1974 vymezena hranice národního parku Amboseli, souhlasili Masajové, že opustí společné území a přenechají ho pouze pro divoká zvířata, pokud jim vláda nahradí přirozené vodní zdroje umělým zavlažovacím systémem.

Sloni a Kilimandžáro. To v Amboseli patří k sobě. foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Všichni mají pravdu

Vláda zahájila výstavbu systému čerpaných studní, ale dokončila jen malou část celého projektu. Navíc zrealizovaná část je velmi poruchová. V období sucha studny nestačí a voda pro stáda Masajů je jedině v mokřadech na území národního parku. Pro Masaje jsou krávy jediným bohatstvím, které mají, a je tedy logické, že je nenechají umírat žízní na dohled mokřadů. Když neplní dohodu vláda, cítí Masajové právo hnát stáda do parku.

Jednotlivé sloní rodiny se u napajedel a v mokředech pravidelně střídají.

 

V oblasti Amboseli žije víc než 1250 slonů, i díky Masajům

Sám národní park Amboseli patří k nejmenším v Keni. Jeho rozloha je menší než Praha, má necelých 392 km2. Jenže není oplocený a je součástí mnohem většího území, které patří Masajům. Území Masajů má rozlohu 8 000 km2 a divoká zvěř migruje po téměř celém území. Sloni, zebry, pakoně, antilopy a žirafy často spásají pastviny určené masajským stádům. Spolužití s divokou zvěří není pro Masaje žádná nová věc. Žijí tak od příchodu do Východní Afriky před více než 300 lety. Na rozdíl od zemědělských kmenů jsou pastevci k divoké zvěři mnohem tolerantnější. Díky této toleranci může být komunita slonů v Amboseli tak velká. V samotném parku je v jednu chvíli nanejvýš 400 slonů a zbylých 800 – 900 slonů se pohybuje na území Masajů. Ve sloní komunitě existuje neuvěřitelná rotace jednotlivých rodin, které se střídají u napajedel a mokřadů. Jenže pohyb takového množství slonů mimo park vyvolává denně konflikty a napětí. A čím je vody méně, tím napětí roste.

V období sucha není v Amboseli o uhynulá zvířata, bohužel, nouze.

Zabiják sucho

Vedení národních parků v Keni reaguje na situaci rozumně. Je si vědomo toho, že se Masajové chovají k divokým zvířatům velkoryse. Několik mokřadů bylo vymezeno pro masajská stáda. Jenže Masajové v oblasti Amboseli v posledních deseti letech zbohatli (i díky příjmům od turistů a z platů od hotelů) a stáda se téměř zdvojnásobila. Vymezené mokřady nestačí a Masajové ženou stáda i k zakázaným mokřadům. Pakoně, zebry a další antilopy pak nemají dost vody a hynou v období sucha po desítkách. Nejhroznější byl rok 2009, kdy v parku téměř vyhynuly zebry a musely být znovu dovezeny. Bude trvat ještě mnoho let, než se počet zeber vrátí na původní úroveň. Masajové obviňují vládu, že neinvestuje slíbené peníze do zavlažování a čerpaných studní.

V průběhu jednoho roku se v Amboseli narodí 20-40 mláďat. Paní Cynthia přesně...

Americká dáma brání slony

Paní Cynthie Moss, 74 letá dáma ze Spojených států, která v Amboseli působí už více než 40 let, stojí mimo spor vlády a Masajů a snaží se chránit zájmy slonů. Tahle „Sloní máma“ vede každodenní boj za lepší podmínky pro 58 sloních rodinných klanů, které má naprosto dokonale zmapovány a rozumí jejich hierarchii. Jakmile se něco děje kolem slonů v Amboseli, je paní Cynthia někde nablízku. Je jasné, že její aktivita a aktivita její organizace Amboseli Elephant Research Project štve mnoho lidí. Kdyby paní Cynthia v Amboseli nebyla, byl by život pro mnoho lidí jednodušší. Odneslo by to sice pár slonů, ale co na tom, vždyť je jich tu stejně moc. Nikdo neví, co bude, až paní Cynthia nebude mít sílu být v Amboseli osobně.

Vedle slonů si mokřady v Amboseli nejvíc užívají buvoli.

Jsou zajímavější parky, ale…

Pokud se vydáváte do Východní Afriky na safari a máte na to jen pár dnů, je určitě mnoho zajímavějších míst, než Amboseli. Zvlášť o víkendech je Amboseli přelidněné, protože sem mohou i osobní auta a pro lidi z Nairobi je velmi jednoduché do Amboseli vyrazit jen tak na jeden den. Máte pak příšerný pocit z masové turistiky. Ale pokud máte na svůj pobyt ve Východní Africe více dnů a můžete se do Amboseli vydat ve všední den, zařaďte ho do programu, třeba jen na jednu noc. I v Amboseli najdete místa, kde nepotkáte turistu, a není lepší místo, odkud byste mohli pozorovat Kilimandžáro. A pokud se vám podaří vyfotit skupinu slonů s Kilimandžárem v pozadí za východu nebo západu slunce, bude se vám tajit dech a budete vědět, že to stálo za to.

Inzertní sdělení

Safari pro každého:

Amboseli, Lake Nakuru a Masai Mara

Komu by se při představě Afriky nevybavil obrázek slonů s majestátním Kilimanžárem v pozadí? Váš poznávací zájezd do Keni zahájíte právě v národním parku Amboseli, odkud tyto klasické fotografie pocházejí. Amboseli je druhým nejoblíbenějším keňským národním parkem. Dalším cílem vaší cesty bude jezero Nakuru proslulé hejny růžových plameňáků. Třetím cílem vaší poznávací cesty bude proslulá rezervace Masai Mara, jejíž jméno se stalo symbolem afrického safari.

amboseli

Termín : 30.03. 2014

Cena : 69.900,-

Více informací o zájezdu

Zaváděcí cena: Expedice Východní Afrika - s českým průvodcem

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve Východní Africe.

V průběhu naší expedice navštívíme jezero Nakuru proslulé tisícovkami plameňáků a dalšího ptactva, dále pak méně známé jezero Naivasha. Odsud se vydáme do rezervace, která se stala symbolem afrického safari -Masai Mara. Budeme pokračovat do Tanzanie, kde strávíme noc na břehu největšího afrického jezera - Viktoriina. Dále pojedeme do Serengeti, kterou netřeba představovat a naši úžasnou cestu po východní Africe zakončíme jedinečným kráterem Ngorongoro.

Zebry a pakoně v kráteru Ngorongoro.

Zaváděcí cena zájezdu :  69.990,- za 10 nocí

Termín odletu : 07.03. 2014

Více informací o zájezdu zde

Nejlepší z Keni - klasické safari

Pojeďte s námi na okruh po nejkrásnějších rezervacích Keni a vychutnejte si krásu i klid divoké africké přírody.
Navštívíte odlehlou, ale krásnou rezervaci Samburu, strávíte noc v horském hotelu v oblasti Mt. Kenya, zastavíte se u nejvyššího keňského vodopádu i nejznámějšího keňského jezera Nakuru a nakonec vás čeká třešnička na dortu: rezervace Masai Mara, která se stala synonymem pro africké safari.
V průběhu tohoto okruhu spatříte velké množství africké zvěře, které budete pozorovat v jejím přirozeném prostředí.

Jezero Nakuru s tisíci plameňáky.

Cena : 59.990,- za 6 nocí

Termín : 01.04. 2014

Více informací o zájezdu zde

Autor:

Pronájem kanceláře 80 m2 v centru Brandýsa nad Labem
Pronájem kanceláře 80 m2 v centru Brandýsa nad Labem

Lipová, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 900 Kč/měsíc