Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jubileum muže, který nám přiblížil podmořský život

Věda

  11:42
PAŘÍŽ - Před 100 lety, 11. června 1910, se v Saint André de Cubzac ve francouzském departementu Gironde narodil oceánograf a velký popularizátor podmořského života Jacques-Yves Cousteau.

Jacques-Yves Cousteau foto: Reprofoto

Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších Francouzů natočil 120 přírodovědných snímků a napsal přes 50 knih. V nich se odrážel jeho zájem o ekologii a ochranu přírody. V 70. letech se podílel na takzvaném Modrém plánu na záchranu Středozemního moře a rovněž založil nadaci Cousteau Society, která se soustřeďuje na ekologické problémy.

"Mým snem vždycky bylo dívat se na svět klíčovou dírkou, pozorovat přírodu kolem sebe a odhalovat její tajemství," prohlásil jednou Cousteau. Na výpravy za poznáním vyjížděl s výzkumnou lodí Calypso. "Svět ticha" dokumentoval podmořskou kamerou a zprostředkoval jej milionům diváků po celém světě.

Jeho nejslavnějším filmem byl právě "Svět ticha", který o podmořském životě natočil v roce 1956 spolu s režisérem Louisem Mallem a za nějž dostal Zlatou palmu v Cannes.

"Kapitán Cousteau" vystudoval námořní učiliště a do roku 1957 sloužil ve francouzském námořnictvu. Byl nositelem celé řady vyznamenání. Za nápravu věcí lidských byl roku 1996 oceněn i Nadací J. A. Komenského. Měl čtyři děti ze dvou manželství. Zemřel 25. června 1997.

Autor: