Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jubileum muže, který nám přiblížil podmořský život

Věda

  11:42
PAŘÍŽ - Před 100 lety, 11. června 1910, se v Saint André de Cubzac ve francouzském departementu Gironde narodil oceánograf a velký popularizátor podmořského života Jacques-Yves Cousteau.

Jacques-Yves Cousteau foto: Reprofoto

Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších Francouzů natočil 120 přírodovědných snímků a napsal přes 50 knih. V nich se odrážel jeho zájem o ekologii a ochranu přírody. V 70. letech se podílel na takzvaném Modrém plánu na záchranu Středozemního moře a rovněž založil nadaci Cousteau Society, která se soustřeďuje na ekologické problémy.

"Mým snem vždycky bylo dívat se na svět klíčovou dírkou, pozorovat přírodu kolem sebe a odhalovat její tajemství," prohlásil jednou Cousteau. Na výpravy za poznáním vyjížděl s výzkumnou lodí Calypso. "Svět ticha" dokumentoval podmořskou kamerou a zprostředkoval jej milionům diváků po celém světě.

Jeho nejslavnějším filmem byl právě "Svět ticha", který o podmořském životě natočil v roce 1956 spolu s režisérem Louisem Mallem a za nějž dostal Zlatou palmu v Cannes.

"Kapitán Cousteau" vystudoval námořní učiliště a do roku 1957 sloužil ve francouzském námořnictvu. Byl nositelem celé řady vyznamenání. Za nápravu věcí lidských byl roku 1996 oceněn i Nadací J. A. Komenského. Měl čtyři děti ze dvou manželství. Zemřel 25. června 1997.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete