Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kalkulačka“ navrhuje léčbu pro nedonošené

Věda

  10:17
NEW YORK - Američtí vědci nabízejí pomůcku, která může lékařům i rodičům usnadnit jedno z nejmučivějších rozhodnutí: kolik lékařské péče věnovat maličkým, krajně nedonošeným dětem? Tedy dětem narozeným na hranici životaschopnosti, s váhou pod kilogram.

Nedonošené, ale zdravé, miminko foto: Lidové noviny

Metoda využívá on-line kalkulátor, který pracuje s faktory jako porodní váha a pohlaví a vytvoří statistiku šancí dítěte na přežití i pravděpodobnosti zdravotního postižení. Nejde o individuální předpovědi, jen o odhad rizika založený na údajích shromážděných u obdobných dětí v rámci velké studie, kterou minulý týden zveřejnil časopis The New England Journal of Medicine.

Lépe se daří dívkám
Větší šanci přežít a uniknout vážným postižením mají novorozenci s vyšší váhou. Výhodu přináší i jednočetné těhotenství. Lépe se daří dětem, jejichž matka dostávala před porodem steroidy. Ty pomáhají plícím novorozeněte dovyvinout se. Dívky prospívají lépe než stejně staří chlapečkové, což je faktor, který je lékařům známý už dlouhou dobu, aniž by byli schopní ho vysvětlit. Kterýkoli z těchto vlivů je zhruba stejně dobrý jako jeden týden věku, uvádějí vědci.

Přes veškerou péči mnohé děti umírají, často po týdnech bolestivých invazivních procedur. Ty, které přežijí, mnohdy trpí poškozením mozku, problémy chování, poruchami zraku či sluchu a dalšími poškozeními. To vše je při porodu prakticky nemožné předpovědět. Lékaři i rodiče bojují s rozhodnutím, kdy se agresivní léčba zdá být rozumná a kdy se smrt nebo vážné poškození zdají být natolik pravděpodobné, že je vůči dítěti laskavější vyhnout se bolestivým procedurám.

Zadání konkrétních dat do kalkulátoru ukáže, jak rozdílné šance na přežití mají dvě děti donošené do stejného týdne. Stáří je přitom dnes bráno za hlavní kritérium pro zahájení léčby. Například chlapeček narozený ve 24. týdnu jako dvojče vážící méně než kilogram, jehož matka nedostávala steroidy, má šanci na přežití 69 procent a padesátiprocentní riziko vážného postižení. Holčička dvojče, donošená do stejného týdne a stejné váhy má šanci přežít 86 procent a riziko vážného postižení 23 procent.
Autor:
Témata: léčba

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat