Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Když se opice opici dívá do očí

Opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opice. | foto: Reprofoto

PRAHA Krátký pohled může prozradit mnohé: vědcům i to, jak se u opic i lidí tvoří a fungují společenské vazby. Když se ve společnosti někdo někam podívá, musíme se tam kouknout také.

Nemůžeme si pomoct. „Obracíme pozornost tam, kam se dívají jiní. A to i v případech, kdy nemůžeme očekávat, že se na tom místě odehraje něco důležitého.“ říká neurobiolog Michael Platt z Dukeovy university v americkém Durhamu.

Ale není to „jen“ reflex: výzkumy Plattova týmu na opicích zveřejněné v časopise Current Biology odhalily, že sledování cizího pohledu zahrnuje i důkladné hodnocení společenské situace.

Platt a jeho spolupracovníci prováděli testy na skupině makaků, kteří se dobře znali. Tlupa měla jasně stanovený společenský žebříček a vědci promítali každé opici na obrazovku tváře členů, kteří byli postaveni výše než ona, nebo naopak tváře těch, kdo zaujímali nižší příčky společenského žebříčků.

Promítané tváře se dívaly buď doleva nebo doprava a vědci pozorovali, zda opice sleduje pohled promítaného opičího portrétu.

Experimenty s opicemi ze spodních příček společenského žebříčku potvrzovaly původní představy. Zdálo se, že si ani opice nedokáže pomoct a musí se podívat tam, kam kouká promítnutý opičí portrét. Opice přitom reagovaly velice rychle. Zřejmě proto, aby zkrátily na minimum okamžik, kdy se dívají cizí opici přímo do tváře.

Upřený pohled z očí do očí vnímají zvířata jako hrozbu. Podřízená opice, která by vzbudila dojem, že hrozí „šéfovi“ z vysokých příček společenského žebříčku, by neušla trestu.

Mnohem zajímavější byly výsledky pokusů s vysoko postavenými opicemi. Bosové opičí tlupy mají pro strach uděláno a dávali si proto se sledováním cizího pohledu na čas. Kupodivu však sledovali přednostně pohledy jiných vysoko postavených opic. Pokukování nízce postavených členů opičího společenství je nezajímalo.

Výsledky výzkumu Plattova týmu přispívají k pochopení mechanismů, jež formují vztahy v lidské společnosti. „Dostáváme se tak na stopu pochodů v mozku, které dovolují lidem vcítit se do pocitů druhého a vytvářet vzájemné silné vazby,“ vysvětluje člen Plattova týmu Stephen Shepherd. „A začínáme poznávat, co se děje v mozku lidí, kteří si společenské vazby vytvořit nedokážou, například autisté.“

Napodobovat chování ostatních členů tlupy mají opice v krvi. Výzkumy provedené na Duke University ale ukázaly, že velmi záleží na hierarchii v tlupě. Zatímco vysoce postavené opice napodobují jen chování „sobě rovných“ a svých „podřízených“ si nevšímají, jedinci na dolních příčkách společenského žebříčku se opičí po všech.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!