Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Tygr v turistickém ráji

Aedes albopictus bodá venku za plného světla, ale i v obydlích, kam zalétá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aedes albopictus bodá venku za plného světla, ale i v obydlích, kam zalétá. |

PRAHA Zavlečený „tygří komár“ šíří v turistických destinacích uprostřed Indického oceánu tropické choroby.

Na ostrovech Mauritius, Seychely a Réunion v Indickém oceánu panuje nejistota. Ostrovy hospodářsky závislé na turistice postihla nová virová choroba. Světová zdravotnická organizace už vyslala experty, aby pomohli místním zdravotníkům v boji s nemocí, které obyvatelé tropických krajů říkají důvěrně „čik“.

Choroba, šířená tropickými komáry, je v lékařských knihách uváděna pod jménem chikungunya, odvozeným od svahilského výrazu pro nahrbenou chůzi. „Čik“ je doma v subsaharské Africe, ale vyskytuje se až v jihovýchodní Asii.
Komáří bacilonosič z nákladového prostoru

Původně tropický druh komára Aedes albopictus se v současnosti vyskytuje ve dvou variantách - tropické a ve formě, která se přizpůsobila chladnějšímu podnebí mírného klimatického pásma. Samice albopictuse kladou vajíčka do míst, kde se nashromáždila trocha dešťové vody, např. do dutin stromů, i odhozených konzerv, lahví či uskladněných pneumatik. Právě tento „dopravní prostředek“ je pro jeho šíření v současné době zásadní. Aedes albopictus je velmi špatný letec (vlastní silou dolétne jenom 60 metrů), ale s dobrými pneumatikami lze objet celý svět. Komár se takto dostal z jihovýchodní Asie do USA a odtamtud do Evropy. V současné době žije v Itálii a Albánii. Jeho rozšíření po celém Středomoří je ale pravděpodobně jen otázkou času. U nás zatím jeho vajíčka nepřežijí: vydrží -10°C, ale už ne -15°C. Konečně máme důvod děkovat dlouhé zimě.


Drtivá většina nemocných neumírá. Přesto představuje choroba závažný problém. Pacient se zmítá několik dní v horečkách, ke kterým se přidávají silné bolesti kloubů trvající i několik týdnů. Jak napovídá svahilské jméno choroby, člověk postižený „čikem“ se sotva vleče. Mnohdy se nemocný nezbaví bolestí kloubů, ani když už se jeho imunitní systém s původcem „čiku“ vypořádal a viru se definitivně zbavil.

Lékaři nemají pro boj s chorobou k dispozici prakticky nic. Snaží se pacientům alespoň ulevit. Očkovací látka proti virovému původci choroby neexistuje. Jediná účinná prevence spočívá v ničení komára přenášejícího virus, především v kontrole vodních nádrží, kde se vyvíjejí jeho larvy. Komárům ale stačí i louže či váza s květinami.

Na ostrově Réunion vypukla epidemie chikungunyi v únoru 2005. Na síle začala nabírat v prosinci. Z 800 tisíc obyvatel ostrova se doposud nakazilo 110 tisíc. Choroba se nezastavila na Reunionu. V prvním únorovém týdnu hlásil ostrov Mauritius 206 nemocných a Seychely dokonce 1255 případů. Je zřejmé, že „čik“ postupuje.

Genetické analýzy viru naznačují, že původce nejnovější epidemie přicestoval na ostrovy z východní Afriky. Podle všeho narazil na Réunionu na populací, která dlouhá léta velkou epidemii nezažila a nemá proti viru protilátky.

Přenašeč „čiku“, tropický komár Aedes albopictus, se v posledních desetiletích rozšířil po celém světě. Jeho larvy s oblibou cestují v dešťové vodě zadržené v ojetých pneumatikách. Původem je z jihovýchodní Asie, kde se mu pro velkou útočnost přezdívá „komár tygr“. V pneumatikách se už dostal do Ameriky, Afriky, Austrálie a Oceánie. Do Evropy pronikl přes Albánii, která dovážela pneumatiky s „černým pasažérem“ z Číny. Odtud se dostal do Itálie a šíří se dál.

Některé formy komára se přizpůsobily mírnému klimatu a jejich vajíčka přežijí až desetistupňové mrazy. Přítomnost „komára tygra“ v Evropě nelze brát na lehkou váhu. Kromě „čiku“ přenáší i jiné virové choroby, například horečku dengue, která řádila v Evropě ještě na začátku 20. století. Poslední velkou epidemii dengue zažila v letech 1927 - 1928 řecká města Atény a Pireus. Tehdy onemocněl milion lidí a tisícovka z nich zemřela.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!