Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Keltové podlehli vlastní megalomanii

Vpád Germánů ze severu a Římanů z jihu považovali vědci dlouho za hlavní důvody rozpadu keltské civilizace ve středu Evropy. Nové výzkumy ale naznačují, že pravého viníka musíme hledat jinde.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

klara

14. 12. 2006 17:27
kvrkajzna

děkan za referát ;-DVVV:-D:-P;-);-P:-(:-/;-(:-)8-o;-€;-O(Y)>-

0 0
možnosti

Luděk

2. 10. 2006 18:11
oh, sorry

Sorry, zdá se, že jsem se poněkud utnul. Samozřejmě, autorka uvedla, že myšlenka patří panu Salačovi z AV. Mi to tam nějak zapadlo... 

0 0
možnosti

ok

2. 10. 2006 11:50
obnova valu

No nevim, autori zapomeli, ze valy do jiste miry stoji dodnes, s tou obnovou to nemuselo byt tak horke - a asi take nikdy neudrzovali les (ja ano ;-D ), jinak by vedeli, ze ve stredoevropske prirode les pribyva zatracene rychle, to neni jako ve stredomori. Jeste stredoveky clovek zapasil s lesem, natozpak Keltove. Dopravu meli Keltove vyresenou dostatecne dobre, pro dopravu potravin a paliva to urcite bohate stacilo. Dobre zalozene drevene stavby na kamennych podezdivkach (coz Keltove pouzivali, navic vetsinou na suchych slunnych mistech) vydrzi i nekolik stoleti - viz severoceske roubenky.

Mnohem pravdepodobnejsi jsou organizacni a politicke problemy, a take epidemie. Oppidum Stradonice bylo zrejme opusteno ze dne na den, a nikdo se tam nevratil pro cenne veci - to odpovida spis hrozici epidemii nebo urychlenemu presunu do jineho teritoria. A nikdo to oppidum nevyraboval, coz zrejme znamena, ze alespon 100 let byla krajina neosidlena, a pripadni novi prichozi oppidum uz nenasli, zarostlo prave tim lesem (?) Pritom Stradonice byly urcite ekonomicky silne i v pripade ekonomicke krize (vyroba zeleza, Stradonice stoji primo u rudnych dolu).

A Germani je dorazili, to je snad prokazane i archeologicky. Ostatne Marobud a Markomani mohli byt brani take jako spojenci proti Rimu, Markomani bylo kelto-germani silne ovlivneni keltskou kulturou.

0 0
možnosti

El Cid

2. 10. 2006 10:23
Sláva Království! Sláva bratřím Mašínovým!

0 0
možnosti

bp

2. 10. 2006 9:16
Vysoká úroveň, přelidněná města, kritická závislost...

...co se bude psát o nás. :-)

0 0
možnosti

Pako

2. 10. 2006 8:43
Pripada mi to pritazeno za vlasy

O Keltech se toho vi dost natolik, ze  by  takovy dulezity objev  tezko unikal tak dlouho vsem archeologum a cekal na naseho pana docenta, u jehoz jmena neni  ani zadny kredit, na ktere skole je docentem, takze jeho psani je asi dobre jen pro Lidovky.  Keltove byli zemedelci a pokud vycerpali pudu jak tvrdi docent, tak mohli popojit dale, kopcu pro opidia je ve stredni Evrope dost. a hustota obyvatelstva byla tehdy dost nizka.    Stredoveke hrady  na kopcich vydrzely a slouzily  jako spravni a vojenska strediska dobre az nekdy do 15 stoleti, 1500 let po zaniku Keltu v Evrope  a  opusteni   stredovekych  hradu bylo  podmineno az vynalezem a zlepsenim delostrelectva, ktere pak bylo schopno rozstrilet i  tluste hradby  z bezpecne vzdalenosti.  Delostrelectvo se  myslim poprve  seriozne pouzilo pri dobyvani Konstantinopole Turky nekdy kolem 1450.  A nikdy jsem neslysel, ze by ve stredni evrope ve stredoveku velky narod vyhynul hladem kdyz  o kousek dale mel spoustu panenske pudy a ve stredoveku byla hustota obyvatel daleko vetsi , nez v dobe Keltu.  Nikdy jsem neslysel, ze by Keltove vsichni zili v opevneni,  ze neexistovaly vesnice  na urodnych pudach  v blizkosti rek , na rovine, ve kterych se provadela zemedelska cinnost , kde zila vetsina obyvatel. A  i kdyby tato teorie  pana docenta byla spravna, tak by zemedelsky  a ekonomicky kolaps probihal dele  a byl by zanamenan , v archologickych nalezech a mozna i v zapisech rimskych kronikaru.

0 0
možnosti

Pako

2. 10. 2006 8:45
Re: Pripada mi to pritazeno za vlasy

 Naopak co pise  rimsky general dobyvatel  zapadoevropskych Keltu, Caesar , tak davali jeho armade pekne pohulit a kladli tvrdy krvavy odpor,  myslim, ze meli jizdni jednotky vetsi a lepsi nez Rimane  a jedine  lepsi rimska vojenske taktika, kazen,  kvalitni jednotne veleni  a organizovanost  rimanu  Kelty   porazila.  Nebyli to zadni neumetelova, nebo zbabelci, nebo novacci,  kteri by hladoveli, kdyz o kus dale byla kvalitni zemedelska puda, meli mnoho stoleti zkusenosti  v zemedelstvi a upadek by byl velice pomaly a urcite by se projevil  ve vykopavkach .  Napr by upadala kvalita remesel , naradi ,vyrobku , zbrani,  sperku,  upadala by  kvalita staveb,  objevovaly by se zmeny  vlivem chudsi potravy, vliv na zdravi populace, zmena potravin, ktere meli k dispozici, upadek obchdu , nemeli by penize a zbozi na obchodovani a zahranicni kupci by tam prestali jezit.  Archeologove by ten upadek  uz davno zaznamenali. Uzemi Keltu  a stredni Evropy je jedno z nejvice prozkoumanych mist na svete, Keltove jsou velka a dulezita skupina a nechce se mi verit, ze tak dulezitou vec cela archeologicka komunita prehledla .  Pan docent fantaziruje

0 0
možnosti

Taranis

2. 10. 2006 7:20
dokončení

Asi poslední souvislé Keltské území ve střední Evropě zůstalo v horách na pomezí dnešní Moravy a Slovenska, kde Keltové přežívaly pod germánskou nadvládou až do Markomanských válek v druhém století. Poté se vzbouřili Germánům ale povedlo se jim znepřátelit si i Řím, takže vykrváceli bez spojenců. 

Za pádem Keltů pravděpodobně stojí jejich nejednotnost, množství nepřátel a možná i nepříznivá klimatická změna. V poloze jejich měst bych to neviděl, protože řada Českých i Evropských měst stojí na Keltských základech.

0 0
možnosti

Taranis

2. 10. 2006 7:19
Trochu faktů, jak to mohlo být

Okolo roku 120 před Kristem se na scéně objevují Germáni. Na  sever od Bohemia jsou odraženi, tak se vydají na území dnešního Německa a Francie, kde několik let beztrestně rabují. Jejich řádění zastaví až Římské vojsko když proniknou do jedné z Římských provincií. Podobné útoky jsou v dalších letech celkem běžné a dojde při nich k vyvrácení nejvyspělejší části keltského území v Bavorsku. O četnosti střetů s Germány svědčí velké množství hrobů v celém Polabí severně a severozápadně od Prahy

Okolo roku 50 přichází keltský svět vlivem Římské expanze o své državy ve Francii a Galacii (centrální Turecko). Nedlouho na to se Bójové pokouší o záchranu své říše a část jich odejde na východ, kde zakládají nové centrum říše - dnešní Bratislavu. Tato říše ale nemá dlouhého trvání a za pár let podléhá Dáckému králi Burebistovy.

Je otázkou jak se situace vyvíjela u nás, jestli Germáni využili oslabení Keltů po porážce s Dáky nebo jestli se rozhořel boj o moc mezy Kelty o zbytek území. Faktem však zůstává že oppida zanikla ve dvou vlnách. Prví vlna v letech 30 - 40 před Kristem, dochází k vypálení téměř všech oppid, ale některá jsou posléze provizorně opravena.  Druhá vlna 15 - 20 před Kristem, dochází k dalšímu vypálení a většina oppid zůstává opuštěná. Výjimkou jsou například Stradonice( a možná i některá keltská sídla na kterých stojí dnešní města, jako například Praha), na kterých zůstává život až do druhého století.Roku 9 před Kristem přichází do vypálené země král Marobod  a pravděpodobně se bez většího odporu ujímá moci (pravděpodobně by Markomané ani nebyly v té době schopni vést větší válku, protože nedlouho před tím utrpěli od Římanů tvrdou porážku). Za vlády Maroboda na čas zavládla v zemy stabilita a rozkvět.

0 0
možnosti

Luděk

2. 10. 2006 18:02
ehm, kritika kritiky

No, nevím, kde jsi to sebral, ale nejdřív by ses měl naučit českou gramatiku, než začneš fundovaně hovořit o humanitních vědách. Ty chyby tomu nedodávají moc důvěryhodnosti. Kromě toho, článek se odvolává na nejnovější poznatky o dataci podle letokruhů, která by měla být přesnější. To, že tady papouškuješ něco, co jsi přečetl ve starší literatuře, která se zřejmě opírá o nepřesný uhlík, rovněž nebudí moc důvěry. Na druhou stranu by neškodilo, kdyby autorka článku uvedla své zdroje (na které jsi ty taky zapomněl). Kdybych tady napsal o tom, jak v roce 1300 př.n.l. napadli severní Porýní ufoni a pobili všechny obyvatele a neodkázal bych se na to, odkud čerpám, nebyl by v tom velký rozdíl :-)

Luděk

0 0
možnosti

Gaius

2. 10. 2006 1:48
Pro K nevire

Rec byla o Keltech. Peskujete s cesty.

0 0
možnosti

K nevire.

1. 10. 2006 23:23
Vy komunisti mate porad zakazano rict "pred Kristem"?

Jak to "pred nasim letopoctem" prekladate do cizich jazyku ?

0 0
možnosti

Tomáš

2. 10. 2006 0:09
Re: Vy komunisti mate porad zakazano rict "pred Kristem"?

Naprostý souhlas. Je třicet stupňů našeho teploměru. ;-P Jen jako hnidopich podotknu, že jsme s velkou pravděpodobností o 4 roky špatně.

0 0
možnosti