Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klimatické změny mohou přijít svět draho, prohlásil Kerry

Věda

  6:00
JAKARTA - Svět by měl přitvrdit v boji proti klimatickým změnám, které představují "nejstrašnější zbraň hromadného ničení". Během návštěvy Indonésie to neděli řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Globální změny klimatu jsou podle něj nezpochybnitelné a odpovědnost za ně by měly převzít všechny země včetně států jihovýchodní Asie.

Americký ministr zahraničí John Kerry foto: Reuters

Výrazná většina klimatologů a dalších vědců podle Kerryho již světu dokázala, že lidstvo má zásadní vliv na celosvětové změny podnebí. Tuto shodu se však snaží zpochybňovat skupina velkých firem, které nechtějí měnit svou strategii a utrácet kvůli tomu peníze, prohlásil šéf americké diplomacie.

"Jednoduše nemáme čas, abychom nechali několik hlasitých zájmových skupin torpédovat rozhovory o klimatu," podotkl Kerry v nedělním projevu před indonéskými politiky a studenty v Jakartě.

Celý náš způsob života je ohrožen

Řešením je podle něj nová energetická politika, k níž by se měly přidat státy produkující výrazné množství skleníkových plynů. Místo využívání fosilních paliv by se měly tyto země přeorientovat na úsporné technologie, které nezatěžují životní prostředí.

Pokud vlády nezačnou rychle jednat, mohou být podle Kerryho náklady na pozdější řešení dopadů klimatických změn daleko vyšší, než by dnes stála investice do šetrných technologií a omezení škodlivých emisí. "Není přehnané říci, že celý váš způsob života je ohrožen," řekl Indonésanům Kerry.

Hlavní indonéské město Jakarta.

Americký ministr zahraničí v Jakartě navázal na sobotní návštěvu Číny, kde podepsal dohodu o klimatické spolupráci mezi Washingtonem a Pekingem. Pakt zahrnuje například plán na snížení emisí z automobilů či zlepšení energetické efektivity budov. USA s Čínou jsou mezi největšími světovými producenty oxidů uhlíku a dalších skleníkových plynů.

Kerry v Jakartě končí turné po třech zemích jihovýchodní Asie, které kromě Indonésie a Číny zahrnovalo také Jižní Koreu. Během svého pobytu v metropoli nejlidnatější muslimské země světa se vypravil mimo jiné do tamní mešity a zahrál si na buben, který se používá při svolávání muslimů k modlitbám. "Bylo pro mě velkou ctí navštívit toto posvátné místo," prohlásil Kerry.

V pondělí odcestuje americký ministr zahraničí do Spojených arabských emirátů.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Mohlo by vás zajímat